С негативно мнозинство не се прави служебен кабинет. Той не се прави от президента, защото той не е като френския държавен глава, коментира пред бТВ политологът проф. Румяна Коларова.
"Колкото по-рано се научим как се прави коалиционен кабинет, толкова по-бързо ще влезем в релсите на демократична Европа", обяви тя.
"Парламентът ще се запомни с неуспешния опит на президента и депутатите да сформират антимнозинство. Мисля, че най-накрая политиците разбраха, че не може да има антимнозинство", сподели Коларова.
Този възел може да се разплете. Но съм убедена, че имената в служебния кабинет не са толкова важни. Всички сме наясно, че имената се консултират предварително с президента. Така че беше сценка това, което се случи между Горица Грънчарова и Румен Радев. Там беше търсен скандал. Но в политиката да се концентрираме върху конкретно име, върху една персона е недопустимо.
Търсеше ефект да бъдат дискредитирани промените в Конституцията, обясни ситуацията около опита отново да бъде съставен втори служебен кабинет, което ще стане ясно днес.
Тя обясни и изявлението на Делян Пеевски, че ако Калин Стоянов бъде уволнен, той ще го покани в изборните листи на ДПС. Пределно ясно е, че около вътрешния министър се създава конфронтация в обществото. Има две министерства, които са свързани с огромен ресурс - това на вътрешните работи и това на образованието.
Ако професионалната общност реши да защитава министъра си, това е корпоративен вот, към който е нормално Пеевски да се насочи, обясни поведението на съпредседателя на ДПС политоложката.
Мнението й е, че общият враг е разрушил демокрацията в България. По думите й в демокрацията няма врагове.
"За мен 99% би трябвало да има правителство", смята политоложката по повод днешната среща между Румен Радев и Димитър Главчев.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com