Примката се затяга! Искат импийчмънт за Радев

Президентът няма право да отказва назначаването на служебен кабинет, обяви Атлантическият съвет

Примката се затяга! Искат импийчмънт за Радев | StandartNews.com

Примката около президента Румен Радев се затяга. Атлантическият съвет на България призова за импийчмънт, след като държавният глава хвърли страната днес в безпрецедентна конституционна криза. Радев брутално се намеси в съставянето на служебно правителство и заради оставането на Калин Стоянов като МВР-шеф в нарушение на Конституцията отказа да подпише указа за кабинета "Кожарева". 

ВИЖ ОЩЕ: Радев погази Конституцията, хвърли страната в невиждана криза

Горица Кожарева обаче отказа да смени Стоянов и отиде при главния прокурор да подаде сигнал за натиск върху нея кой да бъде вътрешен министър.

ВИЖ ОЩЕ: Безпрецедентна криза! Радев направи нещо невиждано

"Радев наруши Конституцията! ИМПИЙЧМЪНТ!", Атлантическият съвет на България в своята официална фейсбук страница.

ВИЖ ОЩЕ: Грънчарова отвърна на удара. Сезира главния прокурор

Ето целия пост на Атлантическия съвет:

"В Основния закон императивно е посочено, че президентът "по предложение на кандидата за служебен министър-председател назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок."

ВИЖ ОЩЕ: Нов играч в рулетката за премиер

НазначаВА, а не може да назначи.

Длъжен е да назначи, след като е получил предложението от кандидата за служебен министър-председател.

Президентът има свобода само да избере кой от списъка с лица да бъде служебен министър-председател, но няма право на избор по отношение на акта на назначаване на предложения състав на служебното правителство.

Нормата не е диспозитивна, а императивна.

Същото е и като при обнародването на законите в Държавен вестник след преодоляването на президентските вето. Президентът вече няма право на избор, а е длъжен да извърши действието.

"Чл.99

(5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 106 от 2023 г.) Ако не се постигне съгласие за образуване на правителство, президентът след консултации с парламентарните групи и по предложение на кандидата за служебен министър-председател назначава служебно правителство и насрочва нови избори в двумесечен срок. За служебен министър-председател се назначава измежду председателя на Народното събрание, управителя или подуправител на Българската народна банка, председателя или заместник-председател на Сметната палата и омбудсмана или негов заместник."

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
4 Коментара
Василева
преди 2 месеца

Тези за какви се мислят начело с некадърния Паси.

Откажи
Люси Енглиш
преди 2 месеца

Да вярваме на г-жа Киселина,тя е експерт по конституционно право!Не на Атлантически съюз!Не на идеята за импийчмънт на Президента!

Откажи
Люси Енглиш
преди 2 месеца

г-жа Наталия Киселова,тя е конституционалист!

Откажи
Бай Тошо
преди 2 месеца

Не е лошо всички национални предатели и безродници от Лостов до Тиквата и миндилите покрай тях да си получат заслуженото по конституцията,и после да искаме на някой някакъв инунитет

Откажи