ВМРО - Българско национално движение от години предлага средносрочни и дългосрочни мерки за по-добро управление на водния сектор. Трябва да бъде създаден държавен фонд за инвестиции във ВиК сектора и годишно да се осигуряват поне по 200-500 млн. лв. за инвестиции в големите инженерни съоръжения. Второто важно нещо е да се реши проблемът със скъпата електроенергия за ВиК операторите. Затова и ВМРО предлага механизъм за директни договори за евтина електроенергия между НЕК или АЕЦ и ВиК операторите с голямо потребление на електроенергия. Това ще спести милиони левове, които ВиК дружествата могат да ползват за ремонт на мрежата, а не да ги плащат за ток.
Това пише в позиция заместник-председателят на ВМРО Карлос Контрера.
Той настоява и да се възстанови работата на ПАВЕЦ-Чаира, за да не се налага НЕК да ползва като балансьор на системата големите ВЕЦ. Така няма да се освобождават огромни водни количества от язовирите, които изпразват разполагаемите обеми за напояване.
Отново през държавния фонд за ВиК инфраструктура да се осигуряват годишно поне по 200-500 млн. лв. за ВиК инфраструктура, като се започне от ремонта на магистралните водопроводи, помпените станции и тласкателите. Давам един пример - поради загубите по мрежата - за да доставиш до потребителите 100 литра вода, се налага да изпомпваш и тласкаш 160-180 литра. Така практически правиш разходи за 160-180 литра, а доставяш 100. Другото изтича по трасето. Такава е реалността в Добричко, Търговищко и други области. Това е и една от причините де факто да няма вода и да има водни режими, дава пример заместник-председателят на ВМРО.
Контрера е категоричен, че всички замразени, спрени проекти за язовири за питейна вода трябва да се рестартират. Такъв проект например е изграждането на яз. Ракочевица над с. Хърсово, който да обезпечи Благоевград и Симитли. Проектът е около 150-160 млн. лв., като част от едната тръба и деривациите са изградени.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com