Депутатите приеха решението финансовият министър да внесе 1 млрд. лв. във Фонд “Сигурност на електроенергийната система” (ФЕС) до 31 март.
Решението се прие с гласовете на ГЕРБ-СДС, ДПС, “Възраждане”, БСП и ИТН.
Председателят на КЕВР Иван Иванов още по време на заседание на енергийната комисия уточни, че реално има една дупка от 1 млрд. лв. във Фонда" и апелира Министерството на финансите и финансовият министър Асен Василев да преведат тези средства към фонда.
Дойде атака от предложения за енергиен министър от Габриел Жечо Станков от ГЕРБ-СДС. “Винаги фондът е бил на излишък с 850 млн. Вие успяхте и тази “мазнинка” да пренасочите. Сега да постъпим отговорно-трябва да насочим средства от бюджета към ФЕС, да предотвратим възможността за повишаване цената на електроенергията за битовите потребители и то тази сума да бъде възстановена до 31 март 2024г.”, призова Жечо Станков.
“ГЕРБ създаде Фонда за енергийна сигурност, а вие го унищожихте и го декапитализирахте”, заяви Красимир Вълчев от ГЕРБ-СДС.
“Асен Василев източи парите в българската енергетика”, заяви Йордан Тодоров от “Възраждане”.
Критика дойде и от ИТН. “Асен Василев е некадърен финансов министър. Неговата финансова политика е пагубна”, категорична е Павела Митова от ИТН.
Искрен Митев и Искрен Арабаджиев от ПП-ДБ защитиха Василев, като уточниха, че финансовата политика не е пагубна. “Финансовата политика на държавата не е пагубна. Кое от нея според вас е пагубно?”, попита Митев.
Искрен Арабаджиев пък подчерта, че няма риск от вдигане на данъците.
Делян Добрев, председател на енергийната комисия в НС и депутат от ГЕРБ-СДС, коментира, че са източени 5,411 млрд. лв. от бюджета и са похарчени за незнайно какво, но не и за бизнеса. “От фонда близо 2,2 млрд. са източени. Господин Арабаджиев ако трябва ще го поканим в енергийна комисия да му обясним как стоят нещата”, предложи Добрев.
Драгомир Стойнев от БСП прехвърли фокуса на дебата и засегна решението домакинствата да излязат на свободния енергиен пазар като определи реформата за ненужна, след което обвини Асен Василев за това. “От 1 юли НЕК вече не е обществен доставчик. Затваряме въглищни централи, не сме конкурентни. Във фонда “Сигурност на електроенергийната система” няма средства, как ще се компенсират домакинствата и електроразпределителните дружества, след като се излезе на свободния енергиен пазар и фондът няма средства?”, попита Стойнев. Той припомни, че БСП ще внесат решение за отлагане излизането на домакинствата на свободния енергиен пазар с една година, тоест от 2025г. “Това е нужно, за да създадем работещ модел. Това прибързано решение за 2024г. бе инициатива на Асен
Василев”, добави депутатът от БСП.
Радослав Рибарски от ПП-ДБ репликира на Стойнев като заяви, че от либерализацията има реална полза за домакинствата.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com