Не видях пропуски, не чух и забележки. Единствено в село Воден чух по-различни мнения. На останалите места жителите бяха благодарни, че екипите са им спасили имуществото. Постижение е, че в тази стихия няма човешки жертви, защото по-голяма ценност от човешкия живот няма. Това заяви пред медии на брифинг в Министерски съвет служебният премиер Димитър Главчев след края на свикания от него Съвет по сигурността във връзка с опустошителните пожари у нас от последните дни.
Той допълни, че не е имало как Съветът по национална сигурност да се свика по-рано, отхвърляйки по този начин упреците, че свикването му е закъсняло.
Не виждам как по-рано можех да свикам Съвета. Ние не сме спирали да бъдем на терен от началото на стихията. Всеки, който е бил на място, може да види за какво става въпрос. Много от пожарникарите, с които говорих, казаха, че не са виждали такова бедствие, макар да са с над 20-годишен стаж в професията. При бурен вятър пламъците достигат до 10-20 метра. Човек трудно може да си го представи, ако не го види. Така че не виждам как по-рано можеше да се свика такъв Съвет, обясни Димитър Главчев.
„Още следващата седмица трябва да се осъществи взаимодействието с ресорните парламентарни комисии и да се конкретизира какво е нужно, за да се подобри оборудването на хората, които са на терен“, посочи служебният министър-председател.
Главчев допълни още, че другата взета мярка в рамките на Съвета е била по посока на обезщетяването на хората от пожарите. От думите му се разбра, че се работи за съкращаване максимално на сроковете за получаване на обезщетенията.
С всички министри работим в изключително добра комуникация и координация. Ако е необходимо, се намесват и други министри, например - здравният. Всички болници в регионите на пожарите са в готовност при нужда да окажат помощ на пострадали. Министърът на правосъдието Мария Павлова също предложи програма за реализиране през лишените от свобода, които да се включат в борбата със стихията. В заключение, цялото правителство работи в синхрон, категоричен беше Главчев.
Финансовият министър Людмила Петкова обясни на свой ред, че са разгледани четири решения за компенсираните на пострадалите при пожарите.
„Министерството на финансите изготвя проектопрограма. Част от основното финансиране ще бъде чрез преструктуриране на разходи от централния бюджет. Втора точка е докладване ежеседмично на парламента за предприетите действия. Третата – закупуване на летателна техника. И последното – за противопожарната техника, за която бяха предоставени 170 милиона на МВР, да бъде направен отчет пред Народното събрание. Размерът на обезщетенията от Агенцията за социално подпомагане е до 1578 лв. Става въпрос за спешни нужди”, поясни Петкова.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com