Реални аргументи срещу приемането на България и Румъния в Шенген няма, заяви премиерът Николай Денков в интервю за австрийската обществена телевизия ORF.
Според него ако позицията на Австрия не се промени, българите ще бъдат разочаровани и то с основание, както и ще се създаде нестабилност на Балканския полуостров.
"България е изпълнила техническите изисквания за Шенген преди повече от 10 години. Федералният канцлер на Австрия беше категоричен, че няма проблем с България и Румъния, а с това как работи самото Шенгенско пространство. Но ако няма проблем с България и Румъния, защо ние сме наказвани за тези проблеми, които не са създадени от двете държави. Така че не е просто трудно, а невъзможно да се обясни на българите защо сме в тази ситуация. Тяхното разочарование ще бъде оправдано и те заслужават обяснение защо това се случва и защо Австрия има тази позиция без да има аргументи за нея", каза Денков.
Според премиера нашата граница е добре пазена към днешна дата. Оградата е ремонтирана няколко пъти и работи. "Нека всеки, който се интересува да дойде да види подобренията, направени през последната година", призова той.
"Така че, не мисля, че проблемът е нашата граница. Не мисля, че имаме проблем с търсещите убежище. По-скоро това е вътрешен проблем за Австрия как да оцени какво е добро за ЕС и за самата Австрия", подчерта Николай Денков.
"Както съм казвал, чувстваме се като заложници на дебата между Австрия и Европейската комисия, отколкото да сме виновни за нещо, което да пречи на влизането ни в Шенген", припомни министър-председателят.
"В момента имаме проевропейско правителство, един от приоритетите ни е да бъдем приети в Шенгенското пространство. Ако тези няколко месечни усилия не бъдат оценени от Австрия, разбира се, това ще предизвика разочарование и въпроси защо се случва по този начин и каква е ролята на Австрия тук", казва Денков.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com