Политиците сякаш този път осъзнават големия проблем на кризата и липсата на силна политическа воля да се управлява. Не е само невъзможността да се коалират, но наистина някак си личи, че има отказ от това да се управлява държавата и това е големият проблем. В тази кампания се търси формула за управление, появяват се различни версии и нито една от тях засега не е консенсусна, но в този разговор ясно проличават партиите, които имат воля да поемат управлението, и тези, които сякаш предпочитат да премине кризата и да се спасят. Големият капан на една подобна стратегия е, че подобни политици, които смятат, че ще се съхранят за действие след кризата, рискуват да бъдат погълнати от самата криза. Така коментира хода на кампанията и действията на партиите политологът Цветанака Андреева в предаването "Видеовръзка с Цветан Фиков" по ПИК TV.
Според политолога в тази кампания има формули, които са реалистични за управление на страната и такива, които служат единствено за отбиване на номера пред електората. По думите и тази кампания се води при тежки условия заради натрупаната обществена умора, която я съпътства и която се увеличава с всеки едни предсрочни избори.
"От друга страна, са разгарящите се войни и тероризъм в Близкия изток. Конфликтът в арабския свят е много силен и географски, и като миграционни потоци, и като икономика рискуваме да ни засегне. В Украйна се води нерешена и кървава война. Като добавим към това и икономическите показатели, които вече са с обратен знак, и икономическите проблеми в самата Европа, и какво да кажем за България, където тенденцията тръгва надолу", обрисува ситуацията Андреева.
По думите и условията вече изискват сформирането не на каквато и да е власт, а на силно управление в държавата. Според нея е нужна силна коалиция, а не правителство, което ще дойде за една година.
"Кампанията в началото тръгна под мотото "да се бием срещу купения вот" и всички демонстрираха на теория силна политическа воля. Когато на практика обаче се стигна до арести, видяхме опити да бъдат оневинени политици около кръга на Доган и то от страна на ПП-ДБ. Да припомним, че имунитетът на политиците не им е даден да вършат престъпления, а да бъдат пазени от политически репресии. Второ, от битката за купения вот стигнахме до един факт, свързан с поръчителства за политически убийства. В този смисъл кампанията деградира много. Не може партия около кръга на Доган, в която се говори включително за политически убийства, да бъде така лесно легитимирано нейното участие в едно бъдещо управление", категорична е Цветанка Андреева.
Според политолога волята да се управлява се забелязва у малко политически субекти. По думите и формулата на ПП-ДБ за равно отдалечен премиер е невъзможна и едва ли не става дума за накалва фигура от библейски тип, а не за реалности.
"В ГЕРБ се забелязва тази отговорност за управление на страната. Те носят отговорността на първия, на най-силния, най-големия, за да сформират коалиция. Те имат волята да влязат и да заявят, че могат да управляват и че имат нужда от подкрепа. Всеки опит за представяне на екзотични формули е по-скоро бягство от властта, отколкото поемане на отговорност за управление. На този фон Пеевски има един плюс и той не е толкова електорален от това да спечели за сметка на Доган, а това, че Пеевски демонстрира ясна воля за управление и готовност да се включи в управление на държавата. Другото е, че при него личи ясна посока - той говори най-много за евротлантическата ориентация. При всички други, да речем влизането на БСП в коалиция или на ИТН, поставя въпроса какъв компромис ще бъде направен с тях", заключи Цветанка Андреева.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com