- Г-жо Андреева, очаквано първият вот на недоверие срещу кабинета „Желязков“ не беше успешен. Подкрепиха го едва 54 депутати, против падането на правителството бяха 150. Какъв е Вашият прочит на ситуацията?
- Парламентът препотвърди посоката на правителството и политиката, водена по отношение на външните работи на държавата. Ясен е и националният консенсус относно отношенията ни с Европейския съюз - това, което част от опозицията се опита да оспори. Този вот обаче най-вече дефинира проблемите на самата опозиция. Виждаме, че тя е разделена и слаба. Срещу правителството гласуваха по-малко от една четвърт от депутатите. Другата част от опозицията се въздържа изобщо от това гласуване – говоря за ПП-ДБ. Те декларативно подкрепят външната политика на кабинета и поведението на премиера Желязков, но на практика не го сториха. Което някак си ги поставя между проевропейската ориентация и тази, която гледа на Изток.
- След опозиционните партии обаче е и ДПС – Ново Начало. Лидерът Делян Пеевски настоява за решаване на проблемите на хората и видимо качва рейтинг.
- ДПС - Ново начало още преди дни декларира, че ще подкрепи правителството и то с идеята, че застава зад държавата и няма да я хвърли в нови ненавременни избори. Необходимо е и да се опази политиката по отношение на приема ни в еврозоната. ДПС - Ново начало много принципно защити позицията си в подкрепа на утвърждаване на правителството.
- Политици от различни цветове говорят за нови избори след като получим конвергентния доклад за готовността на България да се присъедини към еврозоната. А позитивният тон в него ще е безспорен успех за държавата. Как тогава някой ще провокира политическа криза?
- След такъв успех не би трябвало правителството да падне. Напротив. Идеята на подобни провокации е, че ако кабинетът тогава падне, държавата отново ще се върне към поредица от избори, които не могат да родят редовно правителство. Ще минем пак през формулата на служебна власт и това ще продължи да дестабилизира институциите. Но това не е добрият път за развитие. Най-големият съюзник на правителството в момента е общественото мнение, което иска в държавата да се носи ясна политическа отговорност. Големият въпрос, който от ГЕРБ задаваха към опозицията в лицето на ПП-ДБ беше: „ Ако ни свалите с кого ще управлявате“? Този въпрос увисна в парламентарната зала.
Единствено в реториката на ДПС – Ново начало виждаме заявка за бъдещо управление. Те се виждат като по-добрата алтернатива на моментната правителствена коалиция като казват, че ще подкрепят правителството когато работи в подкрепа на обществото така, както позволява и тяхната идеология.
- ПП обещават след време да внесат нов вот на недоверие към кабинета за несправянето му с корупцията. Не е ли, меко казано, странно тяхното поведение?
- Те сглупиха като оповестиха този си ход. Първо не стана ясно как така ще обвиниш правителство в корупция след като не посочваш кой е реалният проблем. И на второ място вижте как ги изпревариха конкурентите им от „Възраждане“. Те казаха, че още другата седмица са готови да внесат нов вот по отношение на корупцията. Но опитът им да вдигнат на вълната антикорупционната тема няма да сработи. Защото е ясно, че всички партии трябва да се борят с проявите на корупцията. Хората от Промяната, бидейки във властта с две правителства – с премиери Кирил Петков и Николай Денков – също генерираха редица тежки корупционни практики.
- А не Ви ли се струва, че „Възраждане“ започват да приличат на „Атака“ от последния й парламентарен период?
- „Възраждане“ за сетен път показаха, че не са заплаха за сигурността в държавата. Те са много агресивни като политическо говорене и действия. Виждате, че влизат в новините с радикалното си поведение. Но на практика и в парламента, и в обществото има консенсус по отношение на проевропейската политика и пренадлежност на страната ни. И ако има политически санитарен кордон, то той ще е по отношение на „Възраждане“ и подобните на тях партии в парламента, които наброяват петдесетина депутата.
- Напоследък почти не се говори за политическия проект на президента Румен Радев, но неговият втори мандат приключва след година и той или ще се ориентира към професионална кариера с позиция в НАТО например, или ще излезе на терена на политиката. Какво е неговото бъдеще?
- През 2026 г. този проблем ще бъде решен. Защото политическата кариера на президента Радев прави заложник цялото ни общество. Ще видим в каква посока ще тръгне той. Свидетели сме как агенти на неговото мнение и интереси продължават да внушават антидемократичните си тези че парламентът е ненужен, че партиите са прогнили и един вид подготвят почвата за силната ръка в лицето на Радев.
- Говорите за промяна в държавното управление с поправка в конституцията ли?
- Очакванията им са президентът да направи партия и да спечели избори. След това вероятно стратегията на Радев е подобна на тази, с която Путин променяше конституцията на Русия и я направи удобен инструмент за собственото си политическо развитие. Но чисто идейно почвата се подготвя за партия на Радев. Той обаче не може да запази същия си рейтинг и мисля, че е наясно с това. В момента, в който настоящият ни държанен глава кандидатства за власт общественото мнение, пък и противниците му ще припомнят че ние вече видяхме как управлява. Той имаше няколко служебни кабинета, които не белязаха особен успех и сякаш най-голямата му емблема остана договорът „Боташ“. В България вече пристигна първият изтребител, съвместим със системите на НАТО. А помните, че самият Радев саботираше този процес, както контрираше действията и на редица правителства. Първият му служебен кабинет всъщност отмени избора за F 16. Неговите генерали започнаха да лобират за Грипен, а тогава страната производител Швеция не беше член на НАТО. Изобщо, клакьорите на руския военно-промишлен комплекс и тези, които искаха да не придобием натовско оръжие, се идентифицираха с образа на президента Радев.
- От полунощ в четвъртък голямата световна новина е свързана с митата, въведени от Доналд Тръмп към останалия свят. Адекватно ли се държат европейските лидери и как те ще защитят икономиката на континента?
- Това е търговска война. Митата като инструмент на политиката на Щатите са познати отдавна. Действията на президента Тръмп може да са много неприятни, но те не са неочаквани. Предполагам, че този път европейските лидери ще бъдат малко по-подготвени като реакции, за да преценят стратегията си към САЩ. Единият вариант е да противодействат с контра мита, другият - да започнат да се договарят. Защото практиката от първия мандат на Тръмп показа, че той свали някои мита. Тепърва ще видим как Европа ще реагира като един организъм. Ще станем и свидетели също как това ще се отрази на икономическите процеси в САЩ. Защото при подобна рязка промяна някои икономисти вещаят рецесия в Америка. На този етап всичко е само в сферата на прогнозата. Но добрите лидери би трябвало да правят добри прогнози.
- И по отношение на войната в Украйна Европа се разминава сериозно с Америка...
- Джорджа Мелони, която е новият консерватор в Европа, е публично близка с Тръмп. Тя също не се произнесе ласкаво за последните му решения. Все пак едно е приятелството, друго е когато защитаваш собствения си пазар. В този смисъл ще е добре лидери като Мелони, които са по-близки в политическия смисъл с администрацията на Тръмп, да излизат напред и да способстват за евроатлантическия диалог.
- А как ще коментирате скандала с европрокурор Теодора Георгиева?
- Не мога да разбера защо такъв тип скандали се свързват с партии и правителства. Тук става дума за туморни образувания, които работят еднакво добре с всяка една администрация. Г-жа Георгиева е класически показател за това. Била е назначена по време на управлението на ГЕРБ, но от друга страна тя работи и с министър-председателя Кирил Петков. Опитът да се пришиват и Пепи Еврото, и Нотариуса към политически групировки е неработещ похват. Ако тези хора в лицето на опозицията искат да решат проблемите, трябва да са наясно с генезиса на подобни ракови образувания.
- Те съществуват в цял свят.
- Да, и пробиват всяка една администразия. Там трябва да се изследват процесите.
- И накрая – оптимист ли сте за развитието на евроатлантическа България?
- Ще ми се да бъда оптимист и се надявам на разума на политиците!
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com