В дворовете на Военна болница и Техническия университет във Варна да се направят обществени паркове за споделено ползване между съответната институция – болницата и университета – и гражданите. Това предвижда програмата на Благомир Коцев, кандидат за кмет на Варна от ПП-ДБ, която бе публикувана още през август тази година.
Военна болница - Варна
Разгръщането на парковата инфраструктура във Варна той е обособил в програмата си „Парк във всеки квартал“, която идентифицира липсата на зелени площи и нехайството на местната власт към тях като чувствителна за варненци тема. При мащабите на презастрояване и недобрата градска среда идеята с обособяването на зелен ринг от 10 нови парка, обхващащ всички райони на Варна, е акцент в програмата на Коцев.
Тя предвижда и изграждането на паркове със споделен обществен достъп на територията на Военна болница и Техническия университет. При положение, че в районите на Варна просто не са останали налични общински терени за нови паркове, защото всичко вече е продадено, идеята се приема добре от варненци. Като областен управител на Варна именно Благомир Коцев спря продажбата на повече от 140 декара зелени терени, отредени за продажба, с аргумента, че те трябва да се ползват за нови паркове, зелени и спортни площи.
В продължение на тази политика преди броени дни Коцев изпрати формални предложения до администрациите и принципалите на болницата и университета в лицето на двете министерства техните зелени площи да се стопанисват съвместно с общината.
Като аргумент в подкрепа на идеята се изтъква, че вече има подобни примери, при които държавни територии се поверяват за управление на общината като Морската градина и Аспаруховия парк. Реализацията на тази идея на Коцев със сигурност ще зарадва жителите на кварталите Левски и Изгрев, където паркове и градинки просто няма. Втори аргумент е, че поддръжката на зелените пространства не е по силите на университета и болницата в мащаба, в който общината може да се заеме. А като трети аргумент се изтъква, че данъкоплатците издържат и болницата, и университета чрез държавните субсиди и следва да имат достъп до парковете, каквато е тенденцията навсякъде в Европа.
Университетът и болницата са държавни институции, но сякаш приликите свършват дотук. Във Военна болница достъпът не е свободен и никога не е имало паркова инфраструктура. Алеите на Техническия университет пък, с мълчаливото съгласие на академичните ръководства, повече от 10 години се ползват като алтернативна паркова среда от жителите на района. И в двата случая освен съгласието на академичните ръководства, ще трябва да се получи одобрение и на ресорните министерства – Министерство на отбраната и Министерство на образованието и науките.
Според програмата на Коцев „Промени Варна“ седем от десетте нови парка в програмата трябва да бъдат изградени върху общински терени. Съгласно бюджетите, които се отделят за инфраструктура, това е напълно постижимо.
Защо не са проектирани за 10 години, няма да коментирам – всеки варненец се досеща, казва Коцев и уточнява, че относно дворовете на Техническия университет и Военна болница общината може да договори съвместно управление по аналогия на Морската градина и Аспарухов парк.
Парковете не противоречат на предмета на дейност на двете държавни структури, категоричен е той, като подчертава, че общината трябва да е водеща в изграждането и поддръжката на тези паркове за споделено ползване, както и в осигуряването на безопасни и несмущаващи условия.
Смятам за устойчива политика подобен бизнес модел на общината, още повече че така той би подкрепил и първия ни приоритет – хората на Варна да живеят в здравословна среда.
Технически университет - Варна
Засега идеята на Коцев печели одобрението на местната общност, с която кандидатът за кмет направи серия от срещи, в това число и провокира гражданската енергия в посока застъпничество за по-добра среда на живот.
Заявката е много силна и се очаква да получи „зелена светлина“ от министрите от кабинета, в който ПП-ДБ има превес.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com