Очаква се казусът с двете ДПС-та да бъде гледан на днешното заседание на Централната избирателна комисия (ЦИК), след като нито "Демокрация, права и свободи - ДПС" на Доган, нито "Движение за права и свободи-Ново начало" на Делян Пеевски се съобразиха с указанията на Комисията.
ЦИК може и да откаже участие в изборите и на двете формации в този формат, като решението може да бъде обжалвано в съда.
Не е добър знак толкова дълго време ЦИК да забавя регистрацията на един участник в изборите, заяви пред БНР бившият председател на Комисията адв. Александър Андреев относно проблема с регистрирането на двете ДПС за предстоящите предсрочни избори.
"Всички очакват ЦИК в крайна сметка да вземе своето решение във връзка с регистрирането или не на двете коалиции. Достатъчно дълго време този въпрос стои открит. Все пак 11 септември е крайната дата за регистрация на партии и коалиции. Ако бъде отказана регистрацията на някоя от коалициите, тя има и допълнителен срок до 35 дни преди изборите. Не дава добър знак работата на Комисията от тази гледна точка – толкова дълго време да забавя регистрацията на един участник в изборите. Би следвало ЦИК в днешния ден да заседава и да даде отговор на въпроса коя от двете и дали ще ги регистрира или не, за да може оттук нататък да бъдат предприети от участниците съответните действия, за да могат да защитят своята позиция", коментира той.
ЦИК е колективен орган, който взема решенията си с 2/3 от присъстващите на заседанието, напомни Андреев. При липса на такова мнозинство в Комисията – това е решение за отхвърляне, посочи той и обясни: "При решение за отхвърляне се отхвърля самият предложен проект на решение, който е обсъждан в рамките на заседанието на ЦИК. То също е решение с номер и подлежи на обжалване пред ВАС."
"Сами по себе си указанията са част от цялостното производство по регистрация и би следвало самият краен акт на регистрация или отказ от такава да подлежи на самостоятелно обжалване, а не междинните действия, които ЦИК извършва в рамките на това производство", отбеляза още експертът.
"Указания, дадени в отрицателен аспект, т.е. някой да бъде изваден от определена коалиция, независимо дали става въпрос за ДПС или за друга политическа партия, е нещо, което само по себе си считам, че не би следвало да бъде правилно от гледна точка на това да се иска да се извади една политическа сила", изказа мнението си Александър Андреев, като отбеляза обаче, че липсва достатъчно информация и мотиви, които са довели до това решение. По думите му по скоро се очаква указанията да дават позитивни насоки за това как да се допълнят или поправят документи, за да могат да бъдат съотносими към закона.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com