Атидже Вели: Трябва да има специален фонд за земеделците при пожари

Според нея е важно да се чуят предложения от браншовите организации

Атидже Вели: Трябва да има специален фонд за земеделците при пожари | StandartNews.com

Създаване на фонд за подпомагане на земеделците при форсмажорни обстоятелства предложи зам.-председателят на ресорната комисия в парламента Атедже Вели (ДПС).

"Природните бедствия и стихии се превръщат в ежедневие. Необходима е стратегия за напояване, нуждата от добра защита от градушки", каза Вели, която миналия мандат бе евродепутат на Движението и единствен член от България на земеделската комисия в Европарламента. 

Нужно е още прилагането на Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, който втора година се прилага само в частта “Директни плащания" и “Екомерки". Българското земеделие има нужда от модернизиране, от нови инвестиции, внедряване на иновации, на модерни технологични решения, които да намалят производствените им разходи и да им позволят да се справят с временните предизвикателства, категорична бе Вели.

Трудно може да говорим за развитие на земеделието в България, защото то е в застой. Голяма част от земеделците и животновъдите заради наслагващите се кризи буквално се борят за оцеляване, добавяйки и критичната ситуация с всички природни бедствия - всичко това поставя сектора в изключително тежка ситуация, коментира още Атеджи Вели пред Радио “Фокус".

По думите й една част от проблемите са стратегически. Атидже Вели отбеляза, че на своята Национална конференция през февруари ДПС е предложило нов модел за работа в сектор "Земеделие", който да включва обръщане на пирамидата. Тя обясни, че новият модел се отнася до това да се води диалог и да се правят предложения от земеделската общност, за да може политиката да бъде адекватна на реалността. Според нея е важно да се чуят предложения от браншовите организации, защото те имат належащи за решаване проблеми, както и дългосрочни такива: "Вместо решенията да бъдат налагани и да бъдат писани политики във кабинети и те да се изпълняват от земеделците, без да отговарят изцяло на нуждите и реалността, ние предложихме първо да има диалог със земеделската общност, предложения от тяхна страна, за да може политиката да бъде адекватна на реалността. Виждаме разделението през последните дни, което е навсякъде - в политиката, сред земеделската общност - крайно време е да започнем да говорим помежду си, за да стигнем до добри предложения, които да дадат добър резултат".

Вели отбеляза, че е важна и визията за бъдещето на земеделието от гледна точка на следващия планов период и подготовката на общата селскостопанска политика след 2027 г.  

"Украйна като част от единния пазар и селскостопанските й стоки изключително много засягат България. За да се случат всички тези неща, на първо място е необходима политическа стабилност", подчерта Атидже Вели.

Тя обърна внимание, че ако искаме земеделие, което да дава висока добавена стойност и справедливи доходи за земеделците, трябва да има цялостно решаване на проблемите: "Едно изменение в националното законодателство би улеснило процедурата за набиране на работници от трети страни, но не би решило проблема с работната ръка. Асоциации предложиха дигитализиране на услугите, намаляване на административната тежест. Други поглеждат отвъд това и искат подобряване на условията за младите хора, така че все повече млади хора да бъдат привлечени в сектор Земеделие". След като имаме политическа стабилност, трябва да погледнем по-обширно на нещата, за да имаме добри решения, които да са дългосрочни, да имаме добра добавена стойност към българската икономика като цяло", отбеляза Атидже Вели. 

 

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
1 Коментара
EBB
преди 3 месеца

Първо, всички депутати да удържат 12 заплати, които да се вкарат във фонда за пожари, защото изобщо не работят добре в законодателството на България и наказват с глоба вместо с наказание.

Откажи