Валежите през последната година са били близки до климатичните норми, водните ресурси за достатъчни за покриване на потреблението и на хората, и на бизнеса. В същото време засушаването и тази година ще има в почти цялата страна. Нещо повече - речният отток е намалял с близо 30 процента за година, а средните течове на ВИК мрежата са 80 процента.
Язовирите са на 55 процента пълни след зимата, но контролът колко отива за хората, колко - за поливане и за ВЕЦ- ове, не е оптимизиран. Няма яснота какво точно прави ВИК асоциацията, за да почиства водоемите и дали работи синхронно с кметовете.
Имало уж пари за подмяна на ВИК мрежите в бюджета, но после се оказало, че няма. Новите язовири Луда Яна и Черни осъм пък бяха използвани като политическа престрелка между управляващи и опозиция.
Това стана ясно от близо тричасовия дебат за мерките срещу безводието, който в четвъртък се състоя в пленарна зала по искане на депутатите от ДПС-Ново начало. В него участваха министрите на регионалното развитие и на екологията Иван Иванов и Манол Генов, както и експертът от Националния институт по хидрология и метеорология Господин Господинов.
Дебатът се проведе непосредствено преди гласуването на вота на недоверие срещу кабинета. Депутатите препълниха залата, за да решават политическото си бъдеще, но
8 пъти по-малко в залата се оказаха хората, които се интересуват от най-големия проблем за голяма част от хората из страната – липсата на вода. Разговорът щеше да приключи както обикновено – с говорилня, ако не беше заместник-председателя на ДПС и зам. председател на парламентарната група на ДПС - Ново Начало Искра Михайлова, която веднага след дебата внесе проекторешение, което задължава министрите да предприемат редица спешни мерки за справяне с водната криза.
Хората на Пеевски бяха и най-активни по време на обсъждането на темата.
Страшна картина със засушаването в страната и недостига на питейна вода очерта зам.-председателят на ДПС-Ново начало Станислав Анастасов още при старта на изслушването на двамата министри.
Миналата година над 400 000-500 000 души в България бяха на режим на водата, той засегна над 600 населени места, алармира Анастасов. Той съобщи данни от глобалната обсерватория за сушата към Европейската комисия, които са изключително тревожни.
Напояването на почвите в България е под средните и то в сезон, в който вали. До юли картината ще бъде още по-лоша и това особено ни притеснява, каза Анастасов и показа карти от глобалната обсерватория, които показват, че страната ни "свети" в червено и кафяво.
За тази година прогнозата е крайно тревожна. Засушаването е над средното ниво - до критичното. За тази година по-голяма част от територия на страната е застрашена от доста екстремно засушаване. Това включва и състоянието на подземните източници, което пряко засяга и питейната вода. Питейна вода в България не се взема от директно от реките директно, а от водоизточник. Проблем с питейната вода има там, където тя идва от водохващания, водовземания и подземните води, обясни Анастасов.
Задава се режим на водата, има проблем и с водата за земеделски нужди. Липсата на вода ще доведе и до горски пожари, каза още Анастасов.
Министърът на околната среда Манол Генов обяви, че природата все още е благосклонна към нас, но това е до време.
Валежите през 2024 година са били близо до климатичните норми, средно с 5 процента под климатичната норма.
Тази информация бе потвърдена и от Господинов от НИМХ. Според него няма свръхочаквания за засушаване, но се очаква относително сухо лято, по подобие на миналата година.
Речният отток обаче е много по-малък спрямо от миналата година., а дори през зимата пълноводието на реките е било под месечните норми, каза министър Генов. Той припомни, че МОСВ управлява дейността на едва 52 от язовирите с питейна вода, като средно те са запълнени на 55 процента, 8 процента по-ниско от миналата година.
Причината е трета поредна суха година, заяви той, но добави: Няма нито едно населено място, снабдяващо се от язовир, което да е на режим.
В МРРБ няма информация за язовири с питейни нужди, които са в своя мъртъв обем, добави и министър Иванов.
По този повод МОСВ и МРРБ обещаха, че ще работят върху множество дългосрочни проекти, най-вече строежи на язовири.
Министър Иванов припомни, че до края на годината се очаква да бъде въведен в експлоатация „Луда Яна", който е до Панагюрище. Споменаването на този язовир веднага разпали политическите страсти.
От ГЕРБ припомниха, че той вече осем години не може да се завърши поради безхаберието на властта през последните 4 години. Ирена Комитова от МЕЧ се припозна в един от двамата служебни министри, които не са свършили добре работата и веднага скочи да иска обяснение от партията на Борисов.
Те пък припомниха за блокирането на строежа на язовир „Черни осъм“ от страна на неправителствени екоорганизации, което оставя десетилетия без вода Плевен, Ловеч и Троян. В спора дори се намеси депутат на Величие, за да поиска разследване дали тръбите от язовира не са отишли в строителството на частен ВЕЦ.
Министър Иванов потвърди, че е започнала подготовката за строителството на язовира, как в региона пресъхват и подземните водоизточници. Затова и без такива големи водни обекти, трудно би се съхранила водата.
Темата с язовирите изкара на дневен ред и противоречия между индустрията и земеделието. На мушката на депутатите бяха язовирите Белмекен и Батак, за които стана ясно, че водите им се отклоняват предимно за енергетиката. Затова и земеделците миналата седмица обявиха, че готвят протест.
Въведени са ограничения за язовирите от 1 януари и към енергетиката, и към системите за напояване, заяви министър Генов.
Той добави, че миналата седмица заедно със земеделския и енергийния министър са имали срещи със земеделските производители за проблемите на язовир Белмекен и там няма отклонение за енергийни нужди. Балансирано е и използването на язовир Батак, а цялостно тези язовири ще се следят всеки месец под лупа, обеща министърът.
Проблемите на язовирите изядоха почти половината от времето на дебата, докато Искра Михайлова не отрезви залата.
От целия разговор за безводието положително е, че ще се строят язовири, че има регулация за тях, но очаквам да чуя спешните мерки, които ще бъдат направени веднага, каза Михайлова като припомни, че те са много важни за селата и градовете с режим на водата и хората, които чакат неотложно решение от властта.
Тя попита министър Иван Иванов какви за мерките на ВИК – асоциациите за почистване на водоизточниците, което рязко ще подобри водоподаването. Министър Иванов не даде конкретни данни, но заяви, че почистването на шахтовите кладенци наистина е много важно и е приоритет.
Той заяви, че министерството на регионалното развитие следи изкъсо работата на ВИК, за да бъдат почистени водоизточниците. Но в същото време отправи апел към МЗХ и БАБХ да следят по строго за използване на препарати за растителна защита, които замърсяват водоемите.
Той повтори, че строителството на язовирите е проблем вече 30 години, както и амортизираната и нехабилитирана водопреносна мрежа. Факт е, че водните ресурси са достатъчни да осигурим потребителите, но големия проблем е рехавата ВИК мрежа, течовете са огромни, заяви регионалният министър Иван Иванов.
Проекти за 300 милиона за изграждане и реконструкция на ВиК мрежи и пречиствателни станции за отпадни води обаче бяха сред първите, които отпаднаха по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Тези проекти все пак ще бъдат пренасочени към европрограмата „Околна среда“ 2021-2027.
Депутатите обявиха, че във временната комисия за мерките срещу безводието са получили 776 проекти от общо 170 общини, но 95 общини още не са подали проекти. Само 3 общини имат готовност да започнат строително-монтажни работи, но в бюджета за тях няма пари. Става дума за 14.3 милиона лева.
Двамата министри обещаха, че ще помислят за преразпределение на средства, така че да се пуснат проектите, но подчертаха, че крайната дума е на Министерство на финансите, защото там одобряват вътрешните трансфери.
ГЕРБ обобщи дискусията като заяви, че е доволна от взаимодействието на институциите по темата, но трябва да се има предвид, че „трябва да претегляме всяка капка вода“.
ПП пък заяви, че синхрон в институциите няма, а „Напоителни системи“ и ВИК холдинг не могат да обезпечат да има вода. Разбира се, използваха този дебат, за да ударят прокуратурата, като заявиха, че няма достатъчно разследвания по тази тема. Обобщиха дебата така: Пари има, но изтичат от десетилетия в продупчените водопроводи.
Възраждане скочиха срещу председателя на временната комисия по безводието Шишков, защото не се събирали често и не излизали с решение. След като нямало възможност за голямо финансиране, трябвало да се наблегне на дофинансирането и затова настояват министерствата да подготвят законопроект.
Също така припомниха, че през 2026 година изтича стратегията за ВИК сектора, а нова няма. И заключиха: В институциите всеки се оправдава - чакай малко. Станахме държава от „почакаймалковчета“.
БСП също поискаха спешна актуализация на законодателната рамка за неотложните мерки и оправдаха министрите си, че това правителство трябва да решава проблеми, натрупани с години на безвремие. И обвиниха опозицията, че използва темата, за да нагнетява напрежението. МЕЧ пък поиска Държавна агенция за управление на водите, която да събере ангажиментите и отговорностите на всички по веригата.
В края, вносителят на искането за изслушването Искра Михайлова каза, че хората нямат вода сега и проблемът трябва да се реши бързо. Тя обяви, че от партията на Делян Пеевски са внесли в деловодството на парламента проекторешение за спешни мерки за подобряване на качеството на питейната вода в България и очаква парламентарните групи да ги подкрепят.
Очаквахме ангажименти от страна на властта, а получихме обещания. Ще продължим да работим за решаване на проблемите на хората, категорична е тя.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com