Вазов бие Шекспир по думи. Какво не знаем?

Къщата музей „Иван Вазов” в София е със свободен вход днес

Вазов бие Шекспир по думи. Какво не знаем? | StandartNews.com

Днес, в Деня на независимостта на България, се навършват 103 години от смъртта на Иван Вазов. С основание наричан Патриархът на българската литература, Вазов е основоположник на всички жанрове в новата българската книжнина, включително фентъзито. Той е автор на първия български научнофантастичен разказ „Последният ден на ХХ век“.

ВИЖ ОЩЕ: Вазов бягал от телефона, мразел играта на карти. Любопитни факти

Един от най-удивителните факти за Вазов е неговото езиково богатство и разнообразие. Той използва два пъти повече уникални думи в своите творби, отколкото Шекспир. Това изключително владеене на езика му позволява да улавя българския дух и пейзаж в своето творчество.

ВИЖ ОЩЕ: Вазов пишел през нощта, обожавал бадемова торта

Лингвистичното майсторство на Вазов му позволява да създава богати, потапящи светове, които очароват читателите поколения наред.

Сърцето на Вазов престава да бие в дома му в София през 1921 година. Четири дни продължава поклонението пред поета, писател, драматург, държавник и велик българин в църквата „Св. Неделя“. Погребан е на 28 септември 1921 г.

Националният литературен музей организира днес поклонение в памет на Иван Вазов 103 години след смъртта му. На него ще присъстват представители на държавни, научни и културни институции в страната, писатели, както и наследници на Вазовия род.

Къщата музей „Иван Вазов” в София е със свободен вход за всички, които искат да се докоснат до атмосферата на последния Вазов дом и да си спомнят за него.

1. Детството в Сопот

Роден през 1850 година в прекрасния град Сопот, Иван Вазов е най-голямото от девет деца на богаташко семейство. Ранните му години в този оживен дом по-късно ще повлияят на живописните му описания на българския живот. Израстването в голямо семейство му предоставя богата палитра от преживявания и характери, които той използва в своите подробни и многопластови разкази.

2. Амбициите на бащата

Минчо Вазов, бащата на Иван, е бил успешен търговец, който имал големи планове за най-големия си син. В лицето на Иван, той виждал не просто наследник на рода, но и наследник в търговията. Обаче младият Вазов имал различни желания и мечти. Липсата на подкрепа за литературните му амбиции води до напрежение, тъй като Минчо всячески се опитва да го насочи към търговска кариера. Точно този конфликт между семейния дълг и личните страст и воля е повтаряща се тема в творчеството на Вазов. 

3. Бягство в Румъния

В опит да изпълни желанията на баща си, Иван е изпратен при роднини в Румъния. Но литературното му привличане било твърде силно. Той избягва в Браила, където живее в кръчмата на Нено Тодоров. Там той среща за първи път поетът революционер Христо Ботев, среща, която ще окаже дълбоко влияние на творчеството му. Романът на Вазов “Под игото” е роден от тогавашните му преживявания, разказвайки за борбите на българските революционери.

“- …никаква българска свобода не съществува.

– Не съществува, но ще я сдобием, приятелю мой.

– Как ще я сдобием?

– Като пием – отзова се някой иронически.

– Не, като се бием!“

4. Първа публикувана творба

Само на 20 години, Вазов вижда първата си творба в печат. Неговото стихотворение “Борба” е публикувано в “Периодическо списание” на Браилското книжовно дружество през 1870 година. Това бележи началото на плодотворна кариера, която ще формира основите на българската литература. Стихотворението “Борба” отразява надигащото се националистическо настроение на времето, улавяйки същността на борбата за българската независимост.

5. Писане в изгнание

Между 1886 и 1889 година Вазов е заточен в Одеса. Въпреки тежките условия, този период се оказва творчески плодотворен. Там той написва шедьовъра “Под игото”, който живописно изобразява борбите и духа на българския народ под османско владичество. Романът не е просто исторически разказ, но и дълбоко лична творба, която разкрива собствената му жажда за свобода и справедливост. “Светлината на човешката душа може да светне, дори под ударите на страданието, стига да я има там,” пише Вазов, улавяйки устойчивостта и надеждата, които проникват романа.

“Нито жена, нито злато, нито сребро не правят човека благополучен на този свят, а знаеш ли кое? …Свободата. …Па друго не ти трябва…”

из “Чичовци” (повест, 1884)

6. Пионер на научната фантастика и фентъзито

Геният на Вазов не е ограничен до исторически разкази, поеми и романи. Авторът написва първия български научно фантастичен разказ “Последният ден на ХХ век” и първата фентъзи поема “В царството на самодивите” (1884). Тези творби показват неговата гъвкавост и въображение. Те са пионерски усилия в българската литература, откривайки нови жанрове и изследвайки теми на футуризма и фантазията много преди те да станат популярни.

7. Плодовит писател

Наричан “Патриарх на българската литература”, творчеството на Вазов обхваща 22 тома в различни жанрове. Лирическото му творчество включва стихотворения, елегии, оди, сонети, балади и поеми. Прозата му обхваща разкази, новели, романи, очерци, пътеписи, фейлетони и публицистика. Тази плодотворна продукция е доказателство за неговото неограничено въображение и отдаденост. „Най-важното за поета е… да бъде син на своя народ и на своето време,“ казва Вазов.

8. Принос към детската литература

Вазов отбелязва значителен принос и към детската литература. Пет години след освобождението на България, той написва “Стихотворения за малки деца”. Размишлявайки за този период, Вазов казва: ,,…България заслужава да се потрудим за нея,“ подчертавайки културния вакуум, който се стреми да запълни със своето писане. Неговите творби за деца са изпълнени с морални уроци, патриотизъм и красотата на българската природа, възпитавайки чувство за национална гордост от ранна възраст.

9. Човек с много имена

През своята кариера, Вазов използва множество псевдоними, включително Пейчин, Добринов, Цв., Д. Н-ров, Т. Габровски, Боянец, Белчин и Н-чев. Тези псевдоними му позволяват да изследва различни литературни стилове и теми, без ограниченията на утвърдената си репутация. Всеки псевдоним предоставя нова перспектива, през която може да изрази различни аспекти на своя литературен талант, било то сатиричен коментар, романтична поезия или политическа критика. „Българският писател трябва да се сроди с народа, с неговите мисли, чувства, нужди и идеали.“

10. Политическо участие

Вазов не е само литературна фигура, но и активен участник в българската политика. От 7 септември 1897 година до 30 януари 1899 година той е министър на народното просвещение. През 1911 година се връща в политиката като депутат в Петото велико народно събрание. Неговите двойни роли като писател и политик подчертават неговата ангажираност към културното и политическо развитие на страната. Политическата кариера на Вазов се отличава с неговата отдаденост към образованието и културното съхранение, вярвайки, че силата на една нация се крие в нейното културно наследство и образованието на нейния народ.

“Колкото за принципите на  социализма, с които ни угощавате, те не са за нашия стомах, българският здрав смисъл ги отхвърля и те нито сега, нито кога да е не могат да намерят почва в България.“

Из “Под игото“

11. Номиниран за Нобелова награда

През 1917 година Вазов е номиниран за Нобелова награда за литература. Въпреки че не печели, самата номинация е признание за дълбокото му влияние върху българската и световната литература. Номинацията му подчертава способността му да улавя човешкото състояние и националния дух по начин, който резонира международно. Творбите на Вазов продължават да бъдат изучавани и ценени в целия свят, утвърждавайки неговото наследство като литературен гигант.

„Аз пях за България, защото я обичах… аз прославях нейната божествено хубава природа… аз се вглъбявах в историята й, защото бях пленен от величието на нейния минал живот… аз пях за нейните идеали, защото бяха свещени.“

 

 

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай