Сметните палати на България и Индия ще си сътрудничат в сферата на одитите на изпълнението и анализа на данни

Г-жа Горица Грънчарова – Кожарева и Шри Гириш Чандра Мурму подписаха споразумение за сътрудничество между двете одитни институции

Сметните палати на България и Индия ще си сътрудничат в сферата на одитите на изпълнението и анализа на данни | StandartNews.com

Делегация от Върховната одитна институция  (ВОИ) на Индия, водена от г-н Шри Гириш Чандра Мурму, Контрольор и Генерален одитор на Индия, е на посещение в българската Сметна палата.

Официална среща  между ръководството на Сметната палата и делегацията от ВОИ на Индия се състоя на 17 април в одитната институция. В срещата взеха участие от българска страна Горица Грънчарова – Кожарева, изпълняваща правомощията на председател на Сметната палата, Тошко Тодоров, заместник – председател на Сметната палата, Емил Евлогиев  и проф. Георги Иванов - членове на Сметната палата, Тома Дончев - директор на дирекция „Развитие на одитната дейност“, Надежда Николова - началник на отдел в одитна дирекция „Одити на изпълнението“ и Енита Еникова - директор на дирекция „Връзки с обществеността, международна дейност и протокол“.

От страна на ВОИ на Индия участваха Шри Гириш Чандра Мурму - Контрольор и Генерален одитор на ВОИ на Индия, Гийта Менон – Допълнителен заместник-контрольор и Генерален одитор на ВОИ на Индия, Н. Пр. Санджай Рана - извънреден и пълномощен посланик на Република Индия в България и Гаурав Кумар - директор „Международна дейност“.

"Посещението Ви е знаково за нас заради изключителния принос на Върховната одитна институция на Индия към професионалната ни общност и към българската Сметна палата в частност", се обърна към гостите г-жа Грънчарова. Тя благодари за оказаната помощ чрез Индийската програма за техническо и икономическо сътрудничество (Indian Technical and Economic Cooperation - ITEC), чрез която много български одитори преминаха редица обучения, свързани с одита като цяло и в частност - с одита на изпълнение. Г-жа Грънчарова изтъкна и лично приноса на г-н Мурму и на ВОИ на Индия като член на управителния съвет на ИНТОСАЙ и председател на Комитета за споделяне на знания на ИНТОСАЙ за развитието на външния одит в публичния сектор и разпространението на добри одитни практики.

ВОИ на Индия подкрепя целите за устойчиво развитие на ООН и е наясно с голямата отговорност, която носят одитните институции за осъществяването им. За индийската ВОИ е чест да  споделя опита си с одитните институции на други държави, включително и България, заяви г-н Мурму. Той оцени високо участието на българската ВОИ в структурите на международната професионална организация ИНТОСАЙ.

Г-жа Грънчарова изтъкна две основни теми, в които българската Сметна палата вижда потенциал и потребност от взаимодействие - анализ на данни и одит на изпълнението. Тя уточни също, че българската ВОИ работи активно от тази година и по внедряването на ИТ одита като дългоспрочен проект на българската ВОИ, като ще бъдат необходими специализирани обучения по конкретни аспекти по него. Г-жа Грънчарова посочи още, че българската ВОИ оценява високо капацитета на индийската одитна институция в тази област, не само като ръководител на Работната група на ИНТОСАЙ по ИТ одит, но и като възможности на Международния център за информационни системи и одит.

Г-н Дончев добави, че в момента използването на анализа на данни от българската Сметна палата се осъществява предимно във финансовите одити чрез специализирани софтуери - за обобщено консолидиране на данни на големи публични организации, за идентифициране на необичайни записи и транзакции и за статистически извадки. Той уточни, че българската ВОИ има желание да използва  в стратегическото и годишно планиране на одитната дейност, при конкретни одити и при обобщаване на годишните резултати от дейността.

Г-жа Николова представи развитието на одитите на изпълнението от 2002 г. досега. Тя подчерта, че през годините са полагани сериозни усилия за усъвършенстване на методологията и развитие на административния капацитет чрез сътрудничество и обмяна на опит с други ВОИ, но все още този капацитет е недостатъчен. По тази причина ще разчитаме на ВОИ на Индия за споделяне на добри практики.

Според г-н Мурму освен целите на ООН за устойчиво развитие,  към Върховните одитни институции има предизвикателства  и в още две области – изменението на климата и одитите на дейностите, свързани с климатичните промени, както и глобалната финансова стабилност. Новите технологии могат да бъдат използвани в тези области, както и в одитите на изпълнение и годишното им планиране.

Г-жа Горица Грънчарова – Кожарева и Шри Гириш Чандра Мурму подписаха споразумение за сътрудничество между двете ВОИ. Основните направления на взаимодействие ще бъдат обмяна на опит и информация в областта на одита на изпълнението и анализът на данни; обсъждане на новости, предизвикателства и добри практики във външния одит, обмяна на методологични разработки и др.

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай