Ще изпратим най-горещото лято, откакто у нас се мерят температури.
Това заяви климатологът Симеон Матев в интервю за „Марица“. По думите му без човешката дейност през последните 50 години щеше да е с 3 градуса по-хладно.
"Климатичното лято наистина приключва на 31 август в 23,59 часа, така че всички обобщения, които ще правим, са за този период – месеците юни, юли и август.
Най-вероятно на 1 септември ще обявим, че лятото на 2024 година е било най-топлото в историята на нашата страна, откакто се правят метеорологични изследвания.
Но рекордите са за това – да се подобряват. Предишният за най-топло лято е от 2012 година. Очаквам да бъде подобрен с разлика, макар че остават още дни от август и трябва да изчакаме.
Август също върви с температури над нормата, макар и не както предишните два месеца. Юни беше с над 3,5 градуса над нормата, юли – с 3, а се очаква август да е с 2.
Климатът се определя от много на брой физически фактори, но от 50-60 години тежест определено имат и антропогенните. И като се насложат, се получават такива периоди. Разбира се, трудно е да се определят причините за един 90-дневен отрязък.
Рекорда на България го държи Пловдив с 45 градуса от 2000 година. И това лято сме далеч от него.
Но то пък ще се запомни с дълги периоди от екстремни температури. Забележете, в Сандански девет поредни дни максималната температура не падна под 40 градуса. Това е серия без аналог в миналото.
Последните проучвания показват, че без човешките дейности през последните 50 години температурите през това лято щяха да са средно с 3 градуса по-ниски. Това е неизбежно. В крайна сметка, икономиката е да живеем по-добре. Друга тема е, че може да се случва по-щадящо за природата. Но тук влизаме и в малко политика.
Новите лета в България се отличават с нетрадиционно разпределение на валежите. Като количества не са много големи. По-лошото е, че падат основно за 15-20 дни в началото на лятото, после следва суша. Разбира се, за някои култури този вариант не е лош. За естествената растителност обаче е много вредно заради пожарите.
Не трябва да гледаме толкова черно на климата. Дълъг летен сезон пък е добър за туризма, за някои аспекти на селското стопанство. Нека климатът бъде с нас, за да живеем по-добре."
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com