Пожари продължават да горят в Югозападна България. Две седмици там огънят не може да бъде потушен. Изпепелени са над 15 000 декара гори.
Основните усилия на пожарникари и горски сега са насочени към пожара на българо-гръцката граница. Огънят там е активен само от източната страна. Прави се просека, която да спре разпространението му. Ще се гаси с летателна техника от България и чужбина, тъй като теренът е пресечен и е опасно за хората.
„Пожарът на българо-гръцката граница все още не е овладян, макар през вчерашния ден да свършихме доста работа. Успяхме да овладеем западния фронт. Не допуснахме да се отворят нови фронтове, което ни дава известно спокойствие. Същевременно успяхме да изградим просека от северната страна на пожара, за да предпазим близките населени места“, разкри в интервю за бТВ шефът на пожарната гл. комисар Александър Джартов.
Той посочи, че на терен там ще работят пожарникари от Швеция, както и нашите хеликоптери. Следобед пристига и помощ от Испания, която също ще се включи в гасенето на пожара по границата.
„На няколко места валя дъжд, но количествата, които паднаха над планината Славянка, не бяха достатъчни. Трябва да вали обилно между един и три часа, за да успее да потуши един такъв пожар. Така че дъждът от последното денонощие помогна, но не успя да загаси пожара“, подчерта Джартов.
Разкри, че са необходими и доброволци. Посъветва онези хора, които имат възможност, да отидат в с. Петрово, където ще бъдат насочени от пожарникарите към съответните места.
Директорът на ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ коментира и класацията, в която България заема челните места по пожари в ЕС за 2024 г. Той обясни това с гъстата растителност, която изсъхна в жегите. „Съчетанието на суха растителност, слънце и вятър води до разпалването на тези горски пожари“, поясни той, като припомни, че в голяма част от случаите са виновни и хората, които изхвърлят незагасени цигари.
Александър Джартов каза още, че ситуацията около Елин Пелин се нормализира и голяма част от мерките за сигурност, наложени на населението в района, вече са премахнати.
„Надявам се скоро хората в Елин Пелин да спрат да чуват гърмежи, защото практически голяма част от пиротехническите средства успяха да изгорят. Въпреки това още известно време ще поддържаме дежурства там, за да бъдат спокойни гражданите“, каза той.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com