Какво става с изоставените училища у нас?
Десетки пустеещи училища у нас търсят нови собственици. Постройките се продават на цените на гаражи в София, но желаещи да ги купят няма, предаде бТВ.
88-годишният Христо Стойчев от разградското село Дряновец често се връща в спомените си от трети клас. Тогава надграждали втория етаж на селското училището.
"Училището работи до демокрацията. Сега е отчаяно положението. Купи го тука един човек ама...", коментира той.
Днес училището пак се продава, но желаещи да го купят няма. Такава е съдбата и на училището в село Нейковци в тревненския балкан.
Обявено за продан е и училището в дряновското село Ганчовец.
Последният училищен звънец там бие малко преди 2000-а година. Днес на вратата дрънчат катинар и табела "за продан".
Собственикът е софиянец, разказват местните.
"По миналата година беше 17 000 лева. Имахме идея селото да съберем пари помежду си и да го купим. Той тогава промени офертата на 20 000, оттам - на 27 000 евро и сега вече последно стана 37 000 евро“, посочва Димитър Богданов, председател на читалището в село Ганчовец.
По-различна е съдбата на училището във великотърновското село Русаля. То също е продадено, но е ремонтирано и възстановено.
"Даже подът върху, който сега седим е от старото училище“, казва Анимари Димитрова, създател на ЧОУ "Димитър Екимов", Русаля.
Училището е единственото в Европа частно училище, в което децата се учат и живеят безплатно.
"Знаехме, че искаме да направим училище и да помогнем на онези деца, на които никой не може да помогне“, казва Златко Златков, създател на ЧОУ "Димитър Екимов", Русаля.
Училището - пансион по изкуства и занаяти за социално слаби деца от цялата страна, съществува вече 10 години.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com