Парламентът поправи голяма несправедливост с пенсиите.
Със 124 гласа "за", 52-ма "против" и 8 въздържали се депутатите гласуваха на първо четене промени в Закона за политическа и гражданска реабилитация на репресирани лица, които предвиждат увеличение с 50% на добавката към пенсиите и създаване на нова правна рамка в Кодекса за социално осигуряване, където вече ще има пенсия за репресия. Измененията засягат репресираните от тоталитарния комунистически режим, включително и жертвите на насилствена асимилация, принудени да се изселят от България в Турция.
"Представителите на Зелено движение в ПП-ДБ ще подкрепим направеното предложение, което го разбираме в двете му части - добавката в пенсията се превръща в пенсия, така че да се преодолее проблемът с липсата на стаж и при навършване на години да се използва тази пенсия, дори този стаж да не е налице. Поправките в Кодекса за социално осигуряване, даващи възможност да се купат 3 години от репресираните не е са достатъчни да се изъплни това условие. А другата част е да се повиши нивота на тази добавка от 50% от средната пенсия в станата, сега се покачва двойно за да се усъвремени към насотящия жизнен стандарт. Надявам се, че по този начин ще има справедливост към хората, изпратени в лагери и затвори и следва да направим това, за да има справедливост към репресираните", каза Даниела Божинова - ПП-ДБ.
"В края на 49-ото НС бихме могли да направим един жест, който заслужават нашите страдалци, отдали живата си за свободата и демокрацията. Това не е популизъм. Става въпрос за 6000 души. Всяка година на датите, свързани с почитане паметта на жертвите на комунизма, аз се срещам с тези хора. Те са изключително скромни. Те не искат, не стачкуват, не се молят, просто питат, дали можем нещо да направим за тях. А ние можем да актуализираме техните пенсии с 50%. Става дума за 10 млн. лв. за следващата година. Смятам, че тези хора заслужават да бъдат уважени и се надявам всички да подкрепим този законопроект, който да е венец за това Народно събрание в последия му ден", посочи Румен Христов - лидер на СДС, депутат от ГЕРБ-СДС.
"Там, където репресираните, които са добили право на пенсия към сбора на пенсиите, имат право на добавка от 30 до 50% по сегашното законодателство. Ние предлагаме тази добавка да бъде увеличена с 50%, тъй като тези добавки не са актуализирани повече от 20 години. Ние предлагаме да се създаде нова правна рамка в Кодекса за социално осигуряване, където вече ще има пенсия за репресия, тъй като има граждани, които не са добили право на пенсия или това са по-малок от 100 гражадин, които не са имали нужните години и стаж", посочи Севим Али - ДПС.
"Предложеният законопроект се вкарва по две причини. За да осигурим малко повече гласове за предстоящите избори и втората причина е, че защото ГЕРБ-СДС искат да подкрепят своя коалиционен партньор и те работят в коалицонни взаимоотношеня от 10 години и 10 месеца, с малки прекъсвания и с различни патерици. Това предложение е чисто предизборно и ние няма да го подкрепим", каза Георги Герогиев - "Възраждане".
"Действително доста политически изглежда, това което се вкарва. Ние от БСП не искаме да го политизираме. Ще направим промени и предложения между първо и второ четене и не се изкушавайте да го предложите на второ четене сега този законопроект. Считаме, че в голяма част от мотивите на вносителите има доста исторически оттенък и трява да се разглежда доста по-внимателно. Не искам да влизам в полемика, за да не се политизира въпросът, макар че така изглежда. Независимо колко са останали живите участници в антифашистката борба, те не са признати като участници във Втората световна война. Във Франиця и Унгария са признати. Тук говорим за справедливост. Затова ви моля, нека да се обмисли. Нашите предложения ще ги направим на второ четене и да разгледаме под този ъгъл промените в закона, тъй като има исторически препратки", каза Борислав Гуцанов - "БСП за България".
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com