Горещините се връщат. Свидетели сме на историческа пареща вълна, която ще продължи още две седмици. Това отбелязва метеорологичната служба на Severe Weather Europe, предаде БЛИЦ.
Целите Балкани и части от Източна Европа са под горещ купол, като се очаква жегата да продължи още две седмици, пише в новия си доклад метеорологичната служба на Стария континент.
Историческите горещи вълни с дневни температури, надхвърлящи прага от 40 °C, са най-интензивни в целия Балкански полуостров и Източна Европа.
Водата в района на Средиземно море също става брутално гореща, достигайки 30°C.
Според прогнозите на глобалните метеорологични модели температурите през юли ще останат доста над средните в Южна и Източна Европа. Най-ненормалните температури отново се прогнозират за Балканите, съобщава Severe Weather Europe, цитирани от "Телеграф".
Горещините, на които сме свидетели, идват от Северна Африка.
Твърди се, че динамичният модел на времето е започнал този юли след първата значителна гореща вълна за летния сезон на 2024 г. в края на юни.
Но скоро след това общият модел се измести в постоянна, продължителна гореща вълна в части от континента. Температурите се покачват и се прогнозира да се покачат още тази седмица - прекомерната топлина се премества от Северна Африка през средиземноморския регион към Балканския полуостров и Източна Европа.
Температурите достигнаха над 30 градуса в много области, а над +40 °C бяха регистрирани в България, Босна, Северна Македония Румъния, Сърбия, Албания и Гърция през последните дни на юни.
Какво означава терминът топлинен купол? Използва се, когато се развият изключително високи и аномални температури.
Топлинният купол работи като капак на тенджера. Обширният купол от топлина улавя значително по-топла въздушна маса на всички нива отдолу, потапяйки слоевете й към земята. Поради това въздушната маса става суха и значително се затопля, когато достигне най-ниските височини.
Топлинна вълна, свързана с топлинен купол, създава справедливо, стабилно време и често суха въздушна маса с минимални шансове за валежи или дори облаци. Това се случва поради потъващите въздушни частици в центъра на топлинния купол, което води до повишаване на температурата.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com