Наблюдава се опасна тенденция през това лято, за която спасителите отново подчертават.
Неспазване на препоръките на спасителите, влизането във водата на неохраняеми места или извън работното време на спасителния екип са сред основните причини за трагични инциденти с удавени хора на морето.
Това коментира пред БТА Станимир Коларов, старши спасител на Централен плаж – Бургас.
Летовниците често влизат да плуват в недобро здравословно състояние, след употреба на алкохол или с пълен стомах, което може да бъде предпоставка за опасност, посочи още той.
Старши спасител Коларов посочи, че повечето инциденти се случват на места, забранени за къпане.
По думите му многократно младежи скачат от моста на централния плаж в града, където има поставени няколко предупредителни табели с указание, че скачането от съоръжението е абсолютно забранено. Той припомни инцидента от юни т.г., при който младеж на 18 години се удави в морето след скок от моста.
Трагичните инциденти от началото на този летен сезон са повече в сравнение с миналогодишния, посочва спасителят. По думите му само по Южното Черноморие за два дни са намерени телата на трима удавници.
Мъртвото вълнение се предизвиква при определени метеорологични условия, като то се образува по релефа на дъното, поясни Коларов.
По думите му дъното е неравномерно и релефът му не може да бъде видян от брега, докато човек не навлезе във водата.
„На една и съща широчина може да има различна дълбочина. На три-четири метра от брега дъното може да бъде от 200 до 220 сантиметра“, каза той. По думите на спасителя вълните невинаги са показател.
„На дъното могат да бъдат образувани дънни ями и дънни течения, които не могат да бъдат забелязани от повърхността“, отбелязва старши спасител Коларов.
Той посъветва да се спазват всички препоръки на спасителите и да не се подценява обозначението на флаговете.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com