Експертите напомнят за един важен момент за спестивянанията на много хора, свързан с приемането на еврото.
Хората, които кътат пари в брой "под дюшеци", "в буркани" и т.н. трябва да се замислят какво ще правят с тях преди 1 януари 2025 година.
Не бързайте да обменяте лева с евро. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" икономистът Петър Ганев, старши изследовател в Институт за пазарна икономика.
"Предстои конвергентния доклад от Европейската централна банка, той ще излезе може би юни-юли месец. Той ще каже как сме с критериите, особено критерия за инфлацията, дали успяваме да го изпълним.
И след средата на годината, след ротацията, ще имаме яснота за еврозоната дали ще се случи на 1 януари 2025 г.
Докато не излезе доклада на ЕЦБ няма да имаме дефинитивен отговор на този въпрос. Всички се фокусират в инфлацията, не мисля, че това ще е големият проблем. Един от проблемите е какво ще правят възрастните хора, които имат събрани някакви пари в дома си за 20-30 и повече години.
Те по някакъв начин ще трябва да ги обменят в един момент.
Това са социални рискове, породени от структурни проблеми от бедност.
Възрастни хора - самотно живеещи, а че цените ще се удвоят и хората ще изгубят спестяванията си - това са просто митове", коментира Ганев във връзка с превалутирането от лева в евро.
Според него не би трябвало да има валутен риск между лев и евро: "Тук е въпрос на лихва, която дава банката, условия и т.н.
Валутният борд го гарантира, знаем какъв ще е курсът при влизане в еврозоната.
От тук нататък, ако имате депозити и кредити в други валути, вече всеки си носи пълния валутен риск.
И по принцип, никога не трябва да забравяме във финансовата сфера, че риск има. Има доста висок риск да ни вдигнат лихвата по ипотечния кредит", отбеляза икономистът.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com