След София и Пловдив, и Бургас се вдигнаха срещу съветските паметници. Настроенията срещу монументите на Альоша в двата града рязко избухнаха. Хората искат демонтаж на съветските паметници.
И в Пловдив, и в Бургас тече дискусия от години. В Бургас дори са приети правила за преместване на монументи. Най-важното условие е да има поне 1000 подписа на граждани в подкрепа на искането. Никой не ги е събрал досега. Многократно обаче е поставян въпросът за преместването на Альоша от центъра на града.
Неприемливо е монументите на велики българи като Христо Ботев и Васил Левски да са малки, а съветският войник да се извисява над всички, и то в центъра на града, коментира Стефан Петров от Организацията за закрила на българските граждани.
Много по-големи са страстите в Пловдив. Той се стигна до решение за демонтаж, но то бе отменено. През август областният управител обяви, че крайното решение е в ръцете на Общинския съвет.
В Пловдив обаче има проблем с демонтажа. Альоша е нависоко и няма как кран да стигне до горе, или трябвало да е 200-метров. Освен това цялата площадка преди стълбите на тепето отдолу е куха, защото е имало воден резервоар за напояване и за шадравана. Това означава, че подемното съоръжение може да пропадне, ако се качи там. Освен ако не нарежат Альошата на части. Според документите му те са 85 на брой.
Легендите около Альоша в Пловдив са безброй. Една от тях разказва, че през 1955 г. инкогнито на проверка преди откриването дошъл съветският лидер Никита Хрушчов. Той обявил, че два елемента от стойката противоречат на съветския боен устав. Войникът не държал правилно шпагина - виси надолу като пистолет, а не притиснат отпред. Другата грешка е, че кепето на боеца е наклонено наляво, а по съветския устав е надясно. Парите за паметника обаче вече били хвърлени и нямало как да се направят промени.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com