В последно време стана ясно, че хората могат да работят до много по-късна възраст в сравнение с тази, на която се пенсионират сега. Това е записано в нов доклад на Международния валутен фонд, който се основава на голямо изследване на физическото състояние на възрастните в сравнение със състоянието преди четвърт век.
Горещо за пенсиите! Увеличението
Бившият социален министър Христина Христова коментира доклада пред телевизия България он ер и заяви, че не се учудва от констатациите на експертите от Фонда. Христова добави, че в България през последните 40 години продължителността на живота се е увеличила почти с 10 на сто.
"Една такава мощна световна финансова институция е направила сериозно изследване, обхващащо 41 държави, за да установи промените, свързани с възрастта, човешкото развитие, психофизиологичните свойства и здравния статус на човека", похвали Христова усилията на МВФ.
Тя отбеляза, че вече около 350 000 пенсионери в България продължават да работят и да внасят осигуровки.
Системата изпитва сериозни финансови затруднения - около половината от средствата за пенсии идват от бюджета, а не от осигуровки. Христова подчерта, че това налага дискусия относно възможно увеличение на осигурителните вноски, макар това да е чувствителна тема както за работниците, така и за работодателите.
"Проблемът е в нейната финансова устойчивост – във възможността й да изплаща пенсиите на хората. Дефицитът е около 50%. Осигурителните вноски стигат само за половината от пенсиите. Ако бюджетът не допълва останалата половина, положението е много сложно", каза Христова.
Според бившия министър друг съществен проблем е наличието на плащания в пенсионната система, които не са свързани с осигурителен принос. Това включва минималната пенсия, социалната пенсия за старост и за инвалидност. Христова предлага те да бъдат прехвърлени към системата за социално подпомагане, където би трябвало да се гарантира подкрепа на уязвимите групи, но без да се натоварва допълнително пенсионната система.
По думите й вече е внесено предложение в парламента за анализ и препоръки за реформа, изготвени от Министерството на труда и социалната политика. Очаква се до шест месеца да има конкретни предложения за законодателни промени.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com