Бабинден е един от големите народни празници, посветен на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са "бабували" на родилките.
Това е краят на поредицата празници, свързани с Рождество Христово и се чества официално от 1951 г. на 8 януари.
По юлианския календар Бабинден се отбелязва на 21 януари.
Празникът е посветен на родилната помощ, акушерките, гинеколозите, родилките и здравето на децата.
Българинът на този ден почита "бабата", опитната жена, която е изпълнявала ролята на акушерка в миналото.
На обредната трапеза задължително се слага млечна баница, сарми с месо и свинско с праз.
Обичаи и ритуали
В миналото на този ден бабата е ставала рано и посещава домовете на децата, които е изродила през годината, а понякога къпала до 40-ия ден – до тогава според българските вярвания не се знае дали детето принадлежи на този или на онзи свят.
По традиция бабата идва в къщите с червен и бял конец, които завързва на децата, както и вълна, от която прави брада на момчетата и коса на момичетата, символизиращо пожеланието и да остареят и побелеят. След като посети всички деца, на които е помогнала да се родят, бабата се прибира и се подготвя да посрещне родилите през годината майки, които идват "да полеят" на бабата.
Поливат й да се измие, даряват я с пешкир и сапун, като в пешкирите винаги има завързана пара. Също носят погача, сирене, някаква гозба, вино или ракия. Сядат на трапезата и се гощават.
Развеселени, жените стават да играят хора, като си пеят, а бабата, с една лопатка, на която има жива жар и стрит цвят от различни билки, ги прекажда.
Според народните поверия, за да се родят здрави деца, бременните жени трябвало да спазват следните правила:
- Не бива да се зачеват деца в нощта на петък срещу събота.
- Бременната жена не бива да рита куче или котка, да прескача ръжен, да яде върнат от пътуване хляб, не трябва да ходи по разлята вода или боклук, да не яде скришом, защото излиза като белег на детето.
- Всичко, което поиска бременната трябва да й бъде дадено, казват още народните вярвания. Ако се крие от нея храна, детето ще бъде злоядо, нездраво.
- Бременната трябва да се пази и от уплах.
За лесно раждане, бабата- акушерка трябва да се прекръсти, да запали кандило и прекади къщата, да затвори прозорци, врати и да отвърже всичко завързано. Така раждането ще върви по-лесно, смятал народът ни.
Самото раждане трябва да се пази в тайна и никой, освен свекървата и бабата не бива да разбира за него. Докато не се кръсти детето, родилката не бивало да става от леглото или да остава сама. Огънят в огнището не бивало да се гаси до 40-тия ден.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com