Въпреки влизането в сила на новите поправки в закона за мерките срещу прането на пари, адвокатската тайна у нас ще остане гарантиране, стана ясно по време на започналото общо събрание на Висшия адвокатски съвет (ВАдС).
В края на заседанието юристите ще излязат и с обща позиция по темата.
По думите на един от членовете на управителното тяло на ВАдС Людмил Рангелов, Законът е нескопосан, нелеп е като замисъл и като правен изказ. „Убеден съм, че в този си вид той няма да проработи. По време на писането на този закон, той е минал през МВР и ДАНС, а след това през парламентарната комисия по вътрешен ред и сигурност. Накрая бързо е гласуван в пленарна зала“, оплака се адв. Рангелов.
Въпреки всичко законът следва европейска директива от 2015 година. У нас работата по него започва през 2016 година. Още тогава ВАдС е дал становището си, в което много ясно е посочено, че тази директива не може да се отнася за адвокатите. „Има колеги, които още не са прочели закона. Категоричен съм, че той ще бъде променен“, категоричен е Людмил Рангелов.
Общ протест на адвокатите в страната няма да има заради последните поправки в закона за мерките срещу изпирането на пари, които допускат хипотезата, че адвокатите могат да предадат клиентите си на ДАНС като нарушат адвокатската тайна. Вместо това юристите ще излязат с обща позиция за пореден път.
„Още 2016 г. заостри вниманието на законодателя във връзка с това, че нашата уникална професия трябва да бъде съобразена при транспониране на директивата“, каза шефът на адвокатския съвет Ралица Негенцова.
Негенцова призна, че в момента има прекалено много тълкувания на спорните текстове, които транспонират европейска директива. Затова е направена и спешна среща с ДАНС, финансово разузнаване и депутати. Народните избраници са уверили, че закона срещу изпирането на пари, ще бъде променен до май.
Ако искаме гражданинът да получи пълноценна помощ той наистина с адвоката си трябва да сподели проблема в пълния му обем - няма как тази информация да не бъде защитена от професионална тайна на този своеобразен изповедник на гражданина.
С бурни аплодисменти беше посрещната речта на председателят на Съюза на юристите в България, съдия Владислав Славов, които изрази своето недоволство от начина, по който се приемат законите у нас.
„Случилото се през изминалите дни и след закона за защита на личните данни по повод закона за прането на пари и особено с избирателния кодекс, ме кара да изпитвам срам. изпитвам и гняв и си задавам въпроса след толкова години професионални усилия от всички нас къде е правовата държава? Надявам се да намерите време, да попитате народните избраници - до кога ще приемат законите на тъмно, до кога ще нарушават принципите на законодателния процес, до кога ще нарушават Конституцията и закона за нормативните актове?“, запита Славов.
Заместник-председателят на народното събрание Явор Нотев се съгласи, че има основания за притеснения относно законодателния процес, но не това е мястото за обсъждането им. Общото събрание на адвокатите продължава.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com