8 години след небивалия успех на тракийското злато в Лувъра, Севт Трети и богатствата на траките покриха Лос Анджелис. Един от най-известните музеи в света - „Дж. Пол Гети“, стана дом на гордите и непобедими траки, представяйки изкуството, културата и бойните им умения.
Над 500 души се събраха за откриването на изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“, организирана от Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките и Министерството на културата.
Над 90% от всички експонати в изложбата, която се провежда под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова, са български артефакти. 14 български музея участват с над 150 предмета в експозицията, която ще продължи до 3 март 2025 г. За откриването на изложбата в САЩ са вицепрезидентът Йотова, министърът на културата Найден Тодоров и директорът на НАИМ-БАН доц. Христо Попов.
България е с една от най-старите държавни традиции в Европа, древна земя с много наслоени култури, много влияния. Българската история е показала, че можеш да сложиш победата на върха на копието, но по-голяма е победата на книжовността, културата, духовността. Българите сме горди носители на духовност и култура, каза вицепрезидентът Илияна Йотова при откриването на изложбата.
„Когато преди няколко години в моя кабинет в София директорът на музея „Гети“ д-р Тимъти Потс и неговият екип ми представиха идеята си, веднага ме спечелиха за свой съюзник. И седем години по-късно този мащабен проект е факт“, посочи вицепрезидентът. Йотова благодари за усилията на Националния исторически институт с музей при Българската академия на науките, като изтъкна, че той е лидер в археологическите проучвания в Югоизточна Европа, сред водещите научни центрове в цяла Европа. Вицепрезидентът подчерта и съдействието на Министерството на културата.
„Най-важната мисия на тази изложба е да не се прекъсва връзката между поколенията, да се пази знанието за човешкия род. Изложбата показва не само изящни предмети, а философията на един народ с изключително висока духовна култура. Най-древното послание е, че човекът е силен, когато е заедно с другите, тогава всяка трудност отстъпва“, отбеляза Илияна Йотова.
В приветствието си вицепрезидентът посочи, че през 1972 г. в България е създаден първият в света специализиран Институт по тракология. Тя цитира думи на неговия дългогодишен директор и световноизвестен учен проф. Александър Фол – „Духът е унизен тогава, когато не може да се съпостави с друг дух, а трябва да се съпостави със силата на мускулите“. „За съжаление, днес духът често среща грубата сила на мускулите. Но няма мускули, които могат да победят духа – това ни е завещала историята“, подчерта Йотова. Вицепрезидентът подари на директора на музея реплика на ритон от Панагюрското съкровище.
Специална беседа за траките и техните съкровища изнесоха преди откриването на изложата представители на Националния археологически институт с музей при БАН и министър Найден Тодоров пред децата от българското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Лос Анджелис. На 2 ноември учениците, родителите и преподавателите тържествено честваха Деня на народните будители.
„Да пътуваш толкова дълго и да попаднеш отново на късче от България! Усещането е невероятно! Невероятно е да знае човек, че в другия край на света има хора, които не са забравили България, които се събират, учат за нея и за традициите ѝ и работят за това техните деца да знаят България! Изключително особен празник, както каза вицепрезидентът на Република България, Ден на народните будители. Никъде в света няма такъв. Любопитно би ми било да си представя какво си е мислел министър Омарчевски преди 102 години, когато е подел инициативата за този празник“, заяви министърът на културата Найден Тодоров.
„Да, ние знаем кои са будителите, които той е имал предвид, но има едни други будители и това са будителите на нашето време. Не е лесно да бъдеш будител. Никой не обича да бъде събуждан. Но ролята на будители е именно да ни карат да помним и да ни дават енергията да се борим за бъдещето – за бъдещето на България, за бъдещето на нашия народ и за бъдещето на човечеството“, каза министър Тодоров. И допълни, че във времето, в което живеем, будителите стават все по-малко. „Битовизмът настъпва и днес виждаме резултата навсякъде по света. Виждаме един разделен свят. Ние обаче трябва да се борим срещу това – да се научим отново да помним. Защото когато помним историята си и се учим от нея, най-малкото няма да повтаряме нейните грешки. А когато събуждаме жаждата за знание на нашите деца, си гарантираме и нашето бъдеще“, посочи министър Тодоров.
Министър Тодоров помоли учениците да си представят следното нещо – тракийските съкровища, които ще видят, са на различна „възраст“, някои от тях са по на 3500, на 2500 години, а държавата САЩ ще стане скоро на 250 години.
„Една от цивилизациите, на които се гради днешна Европа, са траките. Но днес от тях е останала само културата им. В същото време на нас не ни е известно траките да са имали голяма империя. Каква е причината? Ние знаем, че те са били изключително талантливи в почти всяка една област – били са невероятни войници, били са страхотни в изкуството, имали са собствена писменост и в същото време не са успели да направят империя. Много е важно човек да бъде силен със своята индивидуалност, но също така е много важно хората да могат да работят и да живеят заедно“, посочи в изказването си министър Тодоров.
По думите му вероятно съдбата на тракийската цивилизация е това, което днес за нас трябва да бъде основа - да помним, че ако искаме да продължим по-дълго съществуванието си, трябва каквото и да правим, да го правим заедно, защото едни от най-големите постижения на траките са били по времето, когато са били заедно. „Ние сега сме горди да бъдем наследници на тракийската цивилизация, но също така трябва да се научим и от нещата, които са я погубили. България наистина е наследник на Тракия и непрекъснато се откриват нови и нови от техните съкровища. Само преди два месеца бе открито ново златно съкровище край Тополовград, така че кой знае, може след няколко години и него да го видим тук“, каза още министър Тодоров. Той добави, че можем да се гордеем с нашата не многовековна, а многохилядна история и ако нямаме памет за миналото, бъдещето е обречено.
В трите цвята на нашия трикольор министър Тодоров каза, че вижда прабългарите, славяните и траките, които са се събрали заедно и на които сме наследници. „Трябва да предаваме напред и добродетелите, защото хората днес понякога забравят да бъдат добри“, призова българският министър на културата. Той бе категоричен, че в ерата на интернет информацията не ни прави по-умни и по-добри, а това е ролята на будителите. „Да се учим на оценка на времето около нас, оценка на миналото ни, оценка на това какво трябва да направим, за да постигнем едно по-добро бъдеще. Това е, на което трябва да учим нашите деца. Благодаря на всички, които работят тук за това да учат, да събуждат нашите деца!“, каза още министър Тодоров.
Тържеството завърши с музикална програма от децата. В отбелязването на Деня на народните будители в Българското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Лос Анджелис участваха и вицепрезидентът Илияна Йотова, Бойко Христов, генерален консул в Лос Анджелис, както и доц. д-р Христо Попов, директор на Националния археологически институт с музей (НАИМ) при Българската академия на науките (БАН).
През следващата година ще има брой на сп. „ЛИК“, посветен на българската археология, като централно място ще заеме изложбата в Лос Анджелис.
Идеята за проекта е от 2018 г., но реализирането се забави заради пандемията от COVID-19. Министерството на културата от години работи по координацията на национални музейни експозиции в чужбина. През 2020 г. бе сключено споразумение с музея „Дж. П. Гети“, което позволява и на български реставратори да отиват на специализации там.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com