Нови учебни планове. Един предмет отива на заден план

Министър Вълчев: Математиката ще е най-важната. Без обжалване на матурите, без телефони в училище

Нови учебни планове. Един предмет отива на заден план | StandartNews.com

Образователната систува е прекалено амбициозна, има много излишни факти, които трябва да запомнят учениците. Вместо това фокусът трябва да се измести върху това те да осмислят материала, да свързват знанията и да започнат да мислят по-задълбочена.

Това стана ясно от думите на министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който бе гост в предаването „Защо, господин министър“ на Би Ти Ви. 

Необходима е промяна в учебните програми и вече е публикувана концепция за това. Според министър Вълчев трябва да се промени начинът на оценяване на учениците.

Тъй като промяната в учебните програми ще отнеме повече време, ще направим по-бърза промяна в учебния план, така че да намалим малко амбицията за високопрофилирана и специализирана подготовка от една страна и за чуждоезиково обучение. 

Ако погледнем учебния план в момента, виждаме, че нашата система е подчинена на това да дадем добра чуждоезикова подготовка на децата. Те трябва да учат чужди езици, но като че ли прекалено залитнахме. Като цяло нашите ученици се справят много по-добре с чуждите езици отпреди 25 години и много по-зле по математика и природни науки, отбеляза министър Вълчев.

Надявам се бързата промяна в учебния план да я направим от 2026-2027 г., а реформа в учебните програми ще отнеме 4-5 години, каза още той.

Министърът на образованието смята, че лошото представяне на българските ученици в международното изследване PISA се дължи на учебните програми и план. "Беше свалено съдържание в долните часове, станаха още по-амбициозни учебните програми“, каза Красимир Вълчев.

Той отбеляза, че математиката и природните науки изискват повече време. „В най-голяма степен, ако изтървеш нещо, по-късно не можеш да го компенсираш“, обясни Вълчев.

„Често водим дебат дали да отпаднат външните оценявания след четвърти и десети клас. Седми клас е свързан с кандидатстване. За да преосмислим кандидатстването след седми клас, трябва да преосмислим образователната структура - подходящо ли е децата толкова рано да профилират“, отбеляза още министър Вълчев.

МОН ще обжалва решението на ВАС отпреди няколко дни - зрелостниците да могат да обжалват оценките от матурите.

 „Ако влезе в сила решението за обжалване, това би означавало всеки един от нас, който не е доволен от оценката си от матурата, да може да предяви претенции да му бъде променена оценката от матурите в дипломите. Това би довело до анархия в системата, до невъзможност да се кандидатства“, каза още Красимир Вълчев. 

Министър Вълчев отбеляза, че пълната забрана на телефони в училище ще подобри образователната среда. По думите му по-големият проблем със зловредното влияние на телефоните е вкъщи, а не в училище. Според него при налагането на такава пълна забрана училищата ще се справят.

Това са правила, които трябва да се спазват. Ние имаме проблем със системата от санкции, каза той. Министърът даде пример със съседна Гърция, където след въвеждането на такава забрана са наложени 16 хиляди санкции на ученици заради ползването на мобилни телефони. 

В момента учителите се въздържат от налагането на санкции поради няколко причини. Една от тях е, че трябва да попълват много документи и преподавателите не искат да го правят. Според Вълчев оценката за поведение би била много по-подходяща, отколкото една по-строга система от санкции, защото има и поощряващ елемент.

Образователният министър каза, че българското училище има проблем с дисциплината. Имаме ограничени правомощия на учителите да въдворят дисциплина. Агресията не се създава в училище, тя се проявява в училище, каза той.

По повод учителските възнаграждения Красимир Вълчев обясни, че те следват средната заплата в България. 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай
15 Коментара
Наивна
преди 1 ден

Чудесно, господин министър! Разделяй и владей… противопоставяте езиците на точните науки… А замисляли ли сте се, че вие създадохте хаосът с новия закон от 2016, с двата гимназиални етапа, като наблъскахте едни предмети само в първи гимназиален и оставихте във втори учениците да скучаят и да загубят мотивация…. Сега решихте, че и езиците ви пречат …. Всички знаем кога системата ни е била най-добра, но не ви изнася…. Винаги си задавам въпроса как ще съм компетентна( ваша любима дума), ако няма знания, на които да стъпя, но явно някой изключително интелигентно необременен внушава подобни умни мисли. Жалко за учениците, защото ги ползвате за опитни зайци и се опитвате да им внушите, че знанието е нещо лесно, а то е точно обратното …. и цялото човешко развитие го доказва …. Но явно на вас не ви трябват знаещи хора.

Откажи
Бай Хой
преди 1 ден

Браво мистърчиту...с тия чужди езици някои вече се сърдят че като каже дума на английски ,,по старите,,не го разбират какво иска да каже. ..кво ше кажеш да се наложи да те оперира доктор обжалвал си тройката на матура и станал отличник после незнайно как ста нал хирург а не може риба да изчисти !?!?!?

Откажи
Някой
преди 1 ден

Идеята на министъра е да съсипе чуждоезиковото обучение, заради математиката, без да си дава сметка, че проблемите с математиката не са в гимназията, а в прогимназията, където материалът беше натъпкан надолу при същия интелектуален потенциал на децата, какъвто е в предходните поколения. Този човек НИКОГА НЕ Е БИЛ УЧИТЕЛ и НИКОГА НЕ Е ПРЕКАРАЛ ПОНЕ ГОДИНА В КЛАСНА СТАЯ. Как тогава му се позволява дори да се намира в МОН, да не говорим, че да бъде и министър. Ще припомня, че съсипването на системата беше и по време на неговия предишен мандат!

Откажи
Анонимен
преди 1 ден

Много сте прав,този министър няма ама никаква представа за учебните предмети, за тяхната натовареност и сега изведнъж чуждите езици са му виновни. Нека най- напред да премахне неговия диалект и тогава да говори за учебни програми и прочие.

Откажи
Люк
преди 1 ден

Той не познава учителския труд....нищо не казва за втора категория при пенсиониране...не казва защо учителите не са държавни служители....само тъпни

Откажи
Ева
преди 1 ден

Психология- най- ненужният предмет,който се изучава.В техническа гимназия да учат 3 г.тази дисциплина е повече от безумие.

Откажи
Снежанка. Димитрова.
преди 1 ден

Госпожо, няма ненужен предмет. Важна е дозата и умението да се запали интереса на учениците. Те трябва да са образовани и мислещи хора а не само да получат диплома.

Откажи
мечо
преди 1 ден

Госпожо, 100% сте права !!!

Откажи
Соня
преди 1 ден

Чужди езици трябва да се изучават повече часове, а да се намалят дисциплини като психология.

Откажи
Анонимен
преди 1 ден

Идеята на кандидатстването след 7 клас е точно тази - да избереш върху какво желаеш да се съсредоточиш и в каква област да се развиеш. Пълно безумие да налагаш предмети, които не желаеш да развиваш да ти бъдат наложени. Да си признаем - колко от математиката се използва в реалния живот?! Който иска математика, влиза в математически училища/паралелки. Хайде сега да забраним и демокрацията като цяло и Министърът да спи спокойно.

Откажи
пловдивчанин
преди 1 ден

Математиката е най-важния предмет защото този предмет развива умствените възможности на децата. Тя е полезна дори за тези, които ще кандидатстват в художествената академия.

Откажи
Фифи
преди 1 ден

Статията има много грешки, правописни, печатни,... Ужасно. Възмутен ана съм от неграмотността в БГ. Зле възпитани български деца. Малко са достойни те. Дисциплината е пресечена нула. Сега с вирнати носове ученици. След няколко години - безработни и неграмотни.

Откажи
пловдивчанин
преди 1 ден

Ще са БЕЗРАБОТНИ защото ще са НЕДОСТАТЪЧНО грамотни.

Откажи
Люк
преди 1 ден

Учителите трябва да са втора категория при пенсиониране ,министре!!! И трябва да са държавни служители!!!Запиши си го!!!

Откажи
Някоя
преди 13 часа

Темата не е за учителските заплати,моля! Заземете се! В цялата страна масово се работи за 1000-1500 чисто месечна заплата за 8.5 часа труд,12 месеца в годината и всяка професия е стойностна. Порасналите ни деца не четат гладко,не могат да пишат и смятат. Къде са чертичките и луличките в първи клас!? Въпросът ми е не само конкретен!

Откажи