МОН успокои родителите на 50 000 зрелостници, които днес се явяват на държавния изпит по български език и литература.
Всички процедури за държавните зрелостни изпити са проиграни и отъпкани, ръководството на МОН е създало добра организация, която да гарантира сигурността и да няма теч на изпитното съдържание, съобщи пред БНР Евгения Костадинова, експерт в МОН.
"В съдържателно отношение няма промени спрямо предходната година. Това създава предпоставка всичко да мине спокойно, има ясни процедури, разбира се, всеки изпит е предизвикателство и не само първият по БЕЛ.
Да не забравяме, че в началото на другата седмица е вторият зрелостен изпит и поредица от допълнителни държавни зрелостни изпити", обясни представителката на МОН.
Костадинова уточни, че за огромния брой изпити са ангажирани много хора, което гарантира нормалното им протичане.
"По БЕЛ ще има близо 13 000 квестори - определени са 12 970 и като добавим директорите и училищните зрелостни комисии, стават над 13 000. От години няма единна тема на изпита, по БЕЛ е сбор от различни задачи, част от тях са затворени, други с отворени отговори и създаване на текст. По отношение на опазване на изпитния материал в МОН се прилагат строги мерки за сигурност.
Първата е генерирането на изпитния вариант в самата сутрин на зрелостния изпит. Над 4 млн. са комбинациите и няма как предварително да се знае изпитната комбинация", обясни Костадинова.
По отношение на сигурността тя допълни:
"Върху теста работи силно ограничен кръг специалисти, който подготвя отделни елементи и носи ясна отговорност. Имаме детайлни процедури, които се извършват в присъствието на представители на ДАНС и МВР. След разсекретяването изпитният вариант попада в контролирана среда и това налага опазването му, не само външен контрол, но и вътрешно ангажиране".
Експертът от МОН потвърди, че ще бъдат проверявани всички ученици за технически устройства.
"Оставят си мобилните телефони, както и всички служебно ангажирани са без телефони и технически средства. Колкото и строг да е контролът, няма как да се състезаваме с техническите средства", каза Костадинова.
Тази година за първи път ще има повторно явяване на матура, за тези, които искат да си повишат оценката.
"Новата, приета законово, възможност е успешно положил изпита ученик да може да се яви на изпит по същия предмет за повишаване на оценка. Да уточня, че не може да бъде считано като повишение на оценка от матура.
Тя остава, каквато е в дипломата. Това е възможност лицето да покаже по-високо равнище на уменията и с резултата от втория изпит при кандидатстване да участва в балообразуването с тази оценка. Издава се нов документ от повторното явяване. На такъв изпит могат да се явяват само онези, които са положили успешно ДЗИ в рамките на една учебна година", обясни Костадинова.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com