Чудото се случи. За първи път не само оценките от матурите са по-високи от миналогодишните, но и като цяло са най-добрите, откакто е въведен изпитът.
ВИЖ ОЩЕ: Нови учебници. МОН проговори
Зрелостниците от випуск 2024 са с най-висок среден брой точки от въвеждането на задължителния държавен зрелостен изпит по български език и литература. Те са постигнали 58.48 точки, или Добър 4.32. Това отчете служебният министър на образованието Галин Цоков по време на днешния анализ на представянето на учениците на матурите и националното външно оценяване след 4-ти клас.
По думите на министъра резултатът е с няколко десети по-добър от досегашния най-висок успех от изпита през 2008 г.
Средните точки на миналогодишния випуск на матурата по български език беше 50.14 точки, или с 8 точки по-малко от настоящите зрелостници. Тогава дванайсетокласниците показаха рекордно нисък резултат - Добър 3.93.
Цоков коментира, че още миналата година екипът му е изготвил анализ за причините за слабите резултати от матурите на ниво региони и отделни училища. Допълни, че в края на август 2023 г. регионалните управления на образованието са поставили като основна задача повишаване на резултатите от матурите и националните външни оценявания. По думите му в 12 регионални управления на образованието са проведени пробни изпити, учителите са били подкрепени и методически.
Министърът подчерта, че скалата за оценяване е същата, по която са оценявани и миналогодишните изпити, и че в статистиката не са включени допълнителните точки, които министерството даде служебно заради проблеми с отпечатването на изпитните материали в отделни училища.
По-висока е оценката и от втория задължителен изпит по профилиращ предмет. Зрелостниците са постигнали 67.18 точки, или Много добър 4.72. Оценката на миналогодишния випуск е Добър 4.48. Учениците са се справили по-успешно и с изпита по професия - оценката е Много добър 4.51.
"Това е една малка крачка в подобряването на качеството на образованието", коментира Цоков.
Пълни 100 точки са постигнали 24 ученици, а миналата година - само един. Оценка Отличен 5.50 или повече имат 5557 зрелостници при 1855 през 2023 г.
Повишава се делът на добрите и отличните оценки за сметка на дела на слабите, средните и добрите оценки.
На тази матура над 70% от зрелостниците се справят успешно с езиковите задачи с избираем отговор, свързани с пунктуацията, граматиката и правописа, но някои от тях трудно откриват грешки при употребата съществително име с главна буква.
Анализът на министерството показва, че при литературните задачи учениците откриват проблем, заложен в интерпретацията на тема в изучена творба, и тема в неизучаван текст. Срещат затруднения при съпоставката на два изучавани текста и при тълкуване на смисъла на дадено твърдение.
Децата предпочитат да пишат есе
Преобладават учениците, писали есе на тема "Мълчанието - сила или слабост" - 71%. Избралите да създадат интерпретативно съчинение на тема "Цената на компромиса" по произведението "Приказка за стълбата" са близо 20%.
Има зрелостници, които не са съставили аргументативен текст - преписалите текста са 1057 зрелостници. Тези, които са го преразказали, са 1012.
В статистиката по региони първите седем и последните три остават непроменени - София-град, Смолян, Пловдив, Варна, Благоевград, Стара Загора, Русе и съответно Шумен, Разград и Плевен. Няма регион, който да е понижил резултатите си от държавните зрелостни изпити по български език и литература.
Значително повишение отбелязват Кюстендил, София-област, Перник, Пазарджик, Видин и Велико Търново.
Тази година няма зрелостник с 0 точки на нито един от двата задължителни изпита.
Повишаване с 15 точки на матурата по математика
Средният брой точки от втория изпит по профилиращ предмет е 67.18 точки, което e Много добър 4.72. (при Добър 4.48 за миналата година). Повишение на резултатите се наблюдава по английски език, биология и здравно образование, география и икономика, математика.
Средният брой точки на зрелостниците, избрали математиката за втора задължителна матура, е 72.53 точки, което е повишение с 15 точки спрямо миналата година.
Четвъртокласниците са с по-висок успех от зрелостниците
Продължава тенденцията за подобряване на резултатите на четвъртокласниците както по български език и литература, така и по математика, отчете още министър Цоков. Средният брой точки по български език е 72.6, или Много добър 4.97, а по математика - 70.53 точки, приравнени в оценка Много добър 4.87.
Миналата година по български език и литература учениците са постигнали средно 70.5 точки, а по математика - 64.4 точки.
Резултатите по математика показват, че 3/4 от учениците са овладели алгоритмите за събиране, изваждане, умножение и деление и правилата за ред на действия и рационално смятане. Разпознават дроби и римски цифри, геометрични фигури и техните елементи. Над 60% от учениците уверено работят с данни, представени графично, коментират от министерството.
Учениците срещат трудности при решаване на текстови задачи и такива, свързани с практиката.
Резултатите по български език показват, че преобладаващата част от учениците правилно изписват думите, които съдържат правописни особености, както и думите без свое ударение, а грешките са свързани с пропускане, добавяне и замяна на букви. Като цяло разпознават сродни думи, извличат информация от текста и доказват, че разбират смисъла на прочетеното с примери от текста.
Творческата задача дава възможност учениците да разсъждават писмено в отговор на въпрос, като освен специфичните за създаване на собствен текст критерии са включени и такива, които диференцират учениците с оригинално мислене и писане без ненужни повторения. Резултатите показват, че като цяло адекватно отговарят на въпроса над 75% от учениците, коментират от министерството.
2012 са изпитните работи, оценени с максимален брой, което е с 305 повече от миналата година. 15570 ученици са с отлични оценки и по двата предмета, което е с 50% повече в сравнение с 2023 г.
Увеличава се броят на учениците, получили по 100 точки и по двата предмета - 75. Миналата година те са били 63. Намалява броят на учениците, които имат 0 точки и на двата предмета. Тази година те са 22, а миналата - 31.
Регионите с най-силен успех са София-град, Смолян, Варна, Благоевград, Габрово, Перник. С най-ниски постижения остават Кърджали и Видин.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com