Разбира тайна схема.
Престъпни групи, занимаващи се с църковни реликви, продават мощи по 50 000 евро. Колкото по-голям и силен е даден светец, толкова цената на част от останките му расте.
Това заявиха пред „Телеграф“ антимафиоти от ГДБОП. Само преди седмица беше направена най-голямата операция по линия на културно-историческите ценности. В хода й бяха открити мощите на над 20 светци и още 500 църковни артефакта. Предстои всички те да бъдат предадени отново на църквата. Установено е, че повечето мощи са изчезнали още през 70-те години на миналия век от Рилския манастир. „Това е огромен колекционерски бизнес в световен мащаб. Реликви отиват в частни колекции, а колекционери ги разменят. Има тайни търгове. Чувал съм, че дори отчупват една част от мощите, а продават друга. Дори в момента можете да видите обяви в интернет“, заяви за „Телеграф“ игуменът на Църногорския манастир архимандрит Никанор.
„Групите, които се занимават с крадени църковни ценности, са изключително специфични, отделна клика са. Те действат конспиративно, много са затворени. Има 4 нива в йерархията им. Първото и най-ниско са копачите. Онези, които ходят и с металотърсачи търсят, а после изравят артефактите. След това са нумизматите. Копачите работят с точно определени нумизмати, които разглеждат находките и казват коя е ценна и коя може да се продаде по-добре. Третото ниво са прекупвачите, а вече над тях са посредниците, които държат връзка с хора, които организират търгове за топ колекционери“, обясниха спецполицаи от ГДБОП. По думите им арестуваният Велизар Костадинов от Дряново, в чиито имоти бяха открити мощите на светците, е бил високо в йерархията и е държал връзки с много богати хора от Русия – евентуални купувачи.
По закон наказанието, което може да получи задържаният и пуснат вчера под домашен арест, Велизар Костадинов, е до 6 г. затвор. Адвокатът му твърди, че той не е крил църковните реликви, а само ги пазил да не се повредят. Тепърва ще трябва да се доказва вината му и връзките с чужбина. „Теоретично, който краде от църквата, би трябвало да го удари гръм. Но явно не се случва много често, след като този бизнес продължава да функционира. Личното ми мнение е, че това е светотатство. Наказанието обаче е божа работа. Има Бог и той решава“, заяви още архимандрит Никанор.
Зам.-шефът на антимафиотите Калин Литов пред „Телеграф“: Използвахме полицай под прикритие
„Разследването продължи няколко месеца. Имаше и полицай под прикритите. Намериха се икони, мощехранилници, мощи на светци, евангелие, ръкопис на старобългарски и много предмети свързани с Българската православна църква”, заяви пред „Телеграф“ зам.-директорът на ГДБОП Калин Литов. По думите му някои от артефактите са изчезнали от Рилския манастир. Има данни, че за жезъл на митрополит е предлагана 6-цифрена сума. Сред откритите мощи били и тези на св. Йоан Златоуст и св. Панталеймон.
Още няма следа от останките на св. Йоан Кръстител
Една от най-скандалните кражби на църковни артефакти се разигра у нас през 2012 г. Тогава в Сливен бяха откраднати част от мощите на св. Йоан Предтеча, оставени в митрополитския храм в Сливен. До ден днешен няма и следа от тях. Предполага се, че още преди години са били изнесени зад граница и вече са в частна колекция. Веднага след наглото посегателство тогавашният митрополит Йоаникий помоли апашът да ги върне, защото те лекуват и Бог ще го накаже, но въпросният човек не отговори.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com