За някои части на света пролетта вече е тук: тревата расте, цветята цъфтят, птичките пеят, а ние едва държим очите си отворени по време на следобедната среща. Въпреки че се свързва с повторно пробуждане и прераждане, за много хора пролетта води до чувство на по-малко енергия, умора и умствена и физическа мудност. Има си определение за това - пролетна умира или пролетна летаргия.
С нейните по-дълги дни и по-къси нощи, настъпването на пролетта може да наруши деликатния баланс на тялото. Тази пролетна летаргия се проявява в чувство на непреодолима умора, понижени енергийни нива, по-бавни реакции и смущения в настроението - най-вече като повишено чувство на депресия. Според специалистите, изострянето на различни състояния през пролетта се дължи са няколко основни причини, а Hola, цитирана от money.bg, обобщава и кои са те.
Недостиг на енергия
През зимата натрупаните от организма "запаси" се изчерпват, а възстановяването им все още не е достатъчно активно. Затова проявите на отпадналост и понижаване на имунитета са често срещани.
Обездвижване
По правило през зимните месеци човек се движи по-малко и прекарва повече време на закрито. Резултатът е поява на апатия, отпадналост, болки в мускулите и ставите.
Слънчева радиация
Тя се засилва през пролетта, а заедно с нея нараства и емоционалната възбудимост.
Резки промени в атмосферното налягане
Те предизвикват главоболие, общо влошаване на здравословното състояние, понижаване или повишаване (в зависимост от особеностите на организма) на кръвното налягане.
Променливост на времето
Резките промени във времето, както и значителните температурни амплитуди, подлагат тялото на допълнителен стрес.
Недостиг на витамини
Недостатъчното количество витамини и минерали предизвиква сънливост, понижаване на работоспособността, лесна умора, особено в края на работния ден.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com