В годините назад има множество случаи, когато - без достатъчно познания за ползите и вредите от дадени продукти, се налагат твърдения и неверни обществени вярвания, че са опасни и дори се стига до тяхната забрана. Историята и опитът обаче не помагат и днес тази порочна практика продължава. Някои нови продукти, които не са достатъчно задълбочено и дълго изследвани, биват заклеймявани без достатъчно аргументи и доказателства и без солиден анализ. Днес виждаме подобно развитие и за електронните цигари, които имат както своите вреди, така и своите ползи...., но не и към добре изучените класически цигари, за които има неоспорими доказателства, написани с огромни черни букви на бял фон върху всяка кутия цигари по цял свят: «Smoking kills“. Защо преди да се обявява „забрана“ да не помислим по-добре?
Спомняте ли си «забранената комбинация» от миналато - риба и яйца? Недопустимо отровно съчетание на животински протеини? Нищо подобно. Слава богу, че никой не ги забрани, защото днес нямаше спокойно да си хапваме панирана риба, сандвич с риба тон и сварено яйце, а интернет да е пълен с рецепти на вкусотии с точно тази уж токсична комбинация.
А помните ли възходът на растителния маргарин от преди 10-20 години, възникнал като заместител на вредното животинско масло? Остатъци от предразсъдъците все още витаят, но учените и диетолозите опровергаха крайните твърдения и можем да избираме и двата продукта в умерени количества.
Абсолютно всички известни на човечеството вещества, дори и тези, които се считат за полезни, могат да бъдат токсични в прекомерни количества. Да, дори витамините и водата.
Парацелз, великият швейцарски учен, лекар, астролог, алхимик и философ, се приема за баща на научните изследвания, залегнали в основата и на съвременната токсикология, които доказват, че всичко е отрова над определено количество и нищо не е отрова до определена доза.
Когато кафето беше „вреден стимулант“
В продължение на десетилетия кафето е заклеймявано като опасен стимулант, който „уврежда сърцето“, може да бъде токсично, създава „кофеинови“ нерви, дори „води до пристрастяване“. Имаше времена, в които някои здравни организации дори настояваха за пълни забрани. Днес науката е категорична – умерената консумация на кафе не само не е вредна, но дори може да има положителни ефекти върху организма, като намаляване на риска от Паркинсон и подобряване на когнитивната функция.
Шоколадът – „виновник за акне и алергии“
Десетилетия наред се смяташе, че консумацията на шоколад причинява акне и е вредна за кожата, нивата на кръвна захар, алергии и дори мигрена. Днес обаче знаем, че научните доказателства в подкрепа на тези твърдения са непотвърдени, а тъмният шоколад дори се препоръчва в здравословната диета – съдържа флавоноиди, които подпомагат сърдечно-съдовата система и намаляват възпаленията в организма. Разбира се въглехидратите и захарите в шоколада може да са сред виновниците за появата на акне, но това е напълно забравено и не попречи на модата на „дубайския шоколад“, който е твърде далеч от полезните свойства на черната какаова смес, дала името на шоколада.
Ваксините – от „опасни и ненужни“ до най-доброто средство за превенция
Едва ли има друга тема, която да е била толкова много обект на дезинформация. Въпреки че научните доказателства категорично показват, че ваксините спасяват животи и предотвратяват сериозни заболявания, все още съществуват митове и страхове около тях и техните потенциални странични ефекти. Историята обаче е ясна – благодарение на ваксините, светът е победил болести като едра шарка и полиомиелит.
Когато мобилните телефони „предизвикваха рак“
В началото страхът от мобилните телефони беше повсеместен. Заглавия в медиите твърдяха, че излъчваната радиация от устройствата може да причини рак, да увреди мозъка и дори да доведе до безплодие. Впоследствие множество мащабни проучвания, включително тези на Световната здравна организация, доказаха, че няма научни доказателства за връзка между мобилните телефони и тези здравословни проблеми.
Когато електронните книги „вредяха на очите“
Помните ли времето, когато се твърдеше, че четенето на екран „разваля зрението“ и че хартиените книги са единствената здравословна алтернатива? С годините стана ясно, че правилното използване на електронни четци (особено с технологии като E-Ink) не само не вреди на очите, но дори може да бъде по-удобно и по-щадящо за хора с проблемно зрение.
Когато забраняват електронните цигари, но не и обикновените цигари?
Дебатът за пълната забрана на вейповете се разпростря върху всички електронни цигари – те попаднаха под общ знаменател, което породи съмнение и разделение в обществото, тъй като има съществена разлика между вейпове и всички останали.
Вейповете също са електронни цигари, но с това англосаксонско звучене се наричат тези за еднократна употреба. В тях има предварително заредена течност, която не може да се допълва или презарежда по никакъв начин – това е основната им концепция: Vape & Dispose („използвай и хвърли“). Повечето модели разполагат и с вградена батерия, която не се зарежда повторно. Заради своята концепция те създават и значителни количества отпадъци от пластмаса и батерии. Няма нужда от допълнителни консумативи или нова течност, което ги прави лесни за използване, лесни за скриване и лесно достъпни за непълнолетните и децата. Именно затова те бяха забранени в страни като Франция и Белгия.
От другата страна на бариерата са електронните цигари за многократна употреба, които изискват поддръжка, презареждане, закупуване на нови консумативи, като пълнители с течност или капсули (подове) за презареждане. Те се предпочитат и използват предимно от пълнолетни пушачи, които търсят устойчива алтернатива на традиционните цигари. Освен това въздействието им върху околната среда е по-ограничено в дългосрочен план, тъй като не се изхвърлят след първа употреба.
Има и варианти, при които течността е капсулирана и не може да се пълни отново, но батерията се презарежда или сменя. Тъй като водещото при електронните цигари е течността – тези хибридни вариации са по-скоро от еднократния вид.
Предстои да разберем дали дебатът за електронните цигари ще тръгне в посоката на Белгия и Франция - да се забранят еднократните, или България ще създаде прецедент в ЕС – всичко забранено.
Какъвто и да е финалният обхват на забраната обаче, тя ще има ефект, само ако се прилага твърдо и категорично. Контролните органи ще играят решаващата роля в бъдеще – нали никой не подкрепя кредото „Няма вейп – няма проблем“.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com