Ендоскопия в третото пространство бе наречено събитието, представящо своеобразен ендоскопски спектакъл, изпълнен в реално време в петък следобед, 15 ноември, от началника на Отделението по гастроентерология на УМБАЛ „Пълмед“ д-р Никола Боянов, дм, пред гастроентеролози от страната. Постановката включваше три иновативни ендоскопски манипулации, каквито всъщност д-р Боянов въвежда преди години за първи път в България и каквито все още твърде малко се работят у нас.
На събитието присъстваха лично гастроентеролозите доц. Александър Кацаров, дм, от ВМА, София, д-р Иван Попадийн, дм, също от ВМА, София, д-р Иван Тишков от УМБАЛ „Софиямед“, д-р Найден Кандиларов от УМБАЛ „Александровска“, София, д-р Михаил Спасов от СБАЛО „Св. Мина“, Благоевград, д-р Мюмюн Зафер от МБАЛ „Свиленград“, д-р Апостол Георгиев и д-р Весела Георгиева и двамата от МБАЛ „Медлайн клиник“, Пловдив, както и онкологът д-р Манол Славов, началник на Втора онкология, УМБАЛ „Пълмед“.
В началото бе представена ендоскопска субмукозна дисекция (ЕСД) на пациент с ранен рак на стомаха. Стомашният карцином е петият по честота и третият по смъртност от всички злокачествени заболявания в света. Независимо от технологичните постижения и опции за лечение, заболяването остава с висока смъртност. През последните години в гастроентерологичната практика е навлезла т.нар. ендоскопска субмукозна дисекция (ЕСД) като превъзходна орган съхраняваща алтернативна на оперативния метод при третирането на стомашния карцином. Д-р Боянов я въвежда в България през лятото на 2017г. Тя е показана при ранни хистологично верифицирани стомашни карциноми или полипи с висока степен на дисплазия. Процентът на усложнения е малък и дава добра 5-годишна преживяемост.
Втората демонстрация бе перорална ендоскопска миотомия (ПОЕМ) на пациент с ахалазия на хранопровода. Ахалазията представлява рядко заболяване на хранопровода, характеризиращо се с повишено налягане на долния езофагеален сфинктер (ДЕС) и липсваща пропулсивна перисталтика в ДЕС и долните 2/3 на хранопровода. Пациентите с ахалазия съобщават за затруднено преглъщане (дисфагия), болка при преглъщане (одинофагия), регургитация, гръдна болка и парене зад гръдна кост. Златен стандарт за поставяне на диагнозата е чрез езофагеална манометрия, която измерва налягането на долния езофагеален сфинктер. Лечението се разделя на 3 вида – консервативно, ендоскопско и хирургично. Пероралната ендоскопска миотомия е нова методика разработена и въведена от проф. Haruhiro Inoue в Япония през 2008г., а д-р Боянов я въвежда в България през февруари 2018г. Тя представлява минимално инвазивна ендоскопска процедура, при която се извършва разрязване на мускулния слой на хранопровода.
На трето място в програмата на спектакъла беше Z-Пероралната ендоскопска миотомия (Z-ПОЕМ) при пациент с Ценкеров дивертикул на хранопровода. Ценкеровият дивертикул представлява торбовидно разширение в горната 1/3-та на хранопровода. Това разширение се дължи на слабост на мускулите в тази част и води до задържане на храна в самия дивертикул. Затруднено преглъщане (дисфагия), кашлица и задавяне, лош дъх, регургитация, чувство за пълнота в шията са сред симптомите, с които пациентите със Ценкеров дивертикул могат да се срещнат. Всъщност Z-ПОЕМ, както и другите две процедури, е минимално инвазивен ендоскопски метод, използван за лечението на Ценкеровия дивертикул. При него се прави прецизно разрязване на мускулната преграда между хранопровода и дивертикула през тунел в субмукозното пространство, след което входният дефект се затваря с клипсове. Методът се извършва през устата с помощта на ендоскоп и не изисква отворена операция, което означава по-бързо възстановяване и по-малко рискове за пациента.
И трите процедури бяха извършени успешно, пациентите са спокойни и в добро здраве. Те ще останат още няколко дни хоспитализирани в отделението за наблюдение.
През годините д-р Боянов е получавал редица отличия за иновативните практики, които пренася и внедрява в България и които винаги е готов да сподели със свои колеги и от други лечебни заведения в страната. Преди месец РК на БЛС – Пловдив го удостои с най-голямата награда „Лекар на годината“, а името му бе вписано и в елитната лига на „Лекарите, на които вярваме“ . Тези две признания са му най-скъпи, защото се дават от самата лекарска гилдия и от пациентите.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com