Тихите заболявания са бомба със закъснител

Асимптоматичният колит е с почти недоловима клиника, въпреки че възпалението води до изразени промени при стомашно-чревния тракт

Тихите заболявания са бомба със закъснител | StandartNews.com

Д-р Петър Кътев

Читателите на вестник "Стандарт" и агенцията ни standartnews.com вече могат да задават своите въпроси на нашия дългогодишен автор д-р Петър Кътев. 
На адрес [email protected] той получава вашите питания, след което отговорите на най-интересните от тях ще бъдат публикувани в традиционната ни рубрика "Ало, докторе!".

„Cave illum semper, qui tibi imposuit semel - Винаги се пази от този, който те е измамил един път“! Стара латинска сентенция, която заслужава да бъде повтаряна докато не бъде запомнена. Тя е един ценен съвет, който особено в наши дни си заслужава да не бъде пренебрегван. Защото игнорирането му води до дълбоки разочарования в живота.

В свят, в който лъжата се оказва основно средство за оцеляване, някак изглежда трудно за човека постоянно да се чуди как да се опази от нея. А дали това е възможно въобще? Въпрос, който може би произхожда от една особеност на лъжата, а именно веднъж започнеш ли да я използваш, трудно спираш. Дори и да искаш, някак не се получава. Някак иситната няма същия ефект. Тя представя истинската същност на човека, а когато той самия не си я харесва, препочита да измисля значими истории около себе си, та да стане по-важен. Да имат някаква мнима тежест думите. Нищо, че както и колкото и да лъжеш винаги има, едно което те издава. Това са делата. Те много рядко се припокриват с всякакви избълвани измислици. И може би по тази причина се считат за мерило за това какъв е човекът. 

Разбира се има и още нещо, притискащо лъжата в ъгъла – болестта. Нея трудно можеш да надхитриш, но пък тя е в състояние изведнъж да те накара да заговориш истината, защото иначе оправия няма. 

Болестта борави с най-силните убеждаващи средства. И колкото и неприятно да е за признаване, нейните възможности са безгранични в този аспект. Присъствието й променя целия ти свят, обърква го и за миг пренарежда ежедневието на човека. Променя приоритетите му и го заставя да я направи първи сред всички останали. Изтласква на заден план всякакви мисли за всевъзможни блага, защото ти дава да разбереш, че без здраве няма как да им се насладиш. А пък нежеланието да се изправиш в битка с нея, означава че й даваш негласно съгласиe да командва живота ти занапред. 

Преди да се стигне до този мрачен сюжет обаче има извървян дълъг път. Осеян с много пропуски и подценяване на различни малки ситуации. Такива, за които старите хора казват: „малките камъчета, обръщат колата“. По отношение на здравето ролята на малките камъчета е дадена на болестотворните микроорганизми, чийто брой отдавна вече не може да бъде назован. 

Към днешна дата съществуват стотици болестни агенти от различен произход, всеки един от които е в състояние да провокира множество различни диагнози. Разбира се някои са по-често срещани, други не.  

В списъка на по-добре познатите определено може да се сложи един патоген, отговoрен за проблеми при стомашно-чревния тракт. Това е Clostridioides difficile - грам отрицателен бактерий, придобил известност през последните десетилетия с причиняването на тежки случаи на колит. 

При висок титър в организма патогенът може да причини хронична диария, треска, гадене и загуба на апетит. А  при ниски допринася за подуване на корема, запек, повишена чревна пропускливост, умора и дори болки в ставите. Обикновено човек се заразява с него посредством контакт с контаминирани повърхности или чрез поглъщане на замърсена храна или напитка. 

Важна особеност, отличаваща Clostridioides difficile от други патогени е, че тя е спорообразуваща бактерия, което я прави много устойчива както на външни влияния, така и на обичайните терапевтични препарати. Отделно тежкия й ефект върху организма идва от множеството токсини, които секретира. Най-добре познатите са ентеротоксин А, цитотоксин В. Те могат да предизвикат диария и възпаление при стомашно-чревния тракт. Диарията може да продължи с дни, водейки до загуба на течности, животозастрашаващ псевдомембранозен колит, който е свързан с интензивно възпаление на дебелото черво и образуване на псевдомембрани върху повърхността на чревната лигавица. Това може да прогресира до токсичен мегаколон, тежка форма на раздуване на дебелото черво, което повишава риска от перфорация на дебелото черво, сепсис и шок. 

C. difficile притежава широк спектър от клинични прояви, между които е и асимптоматичният колит. Една форма на колита, която може да създаде изключително сериозни проблеми при лечението му занапред. Страдащите от така да го наречем „безшумния колит“ имат силно изразени чревни промени или усложнения в резултат на възпалителния процес, провокиран от инфекцията, идваща пък от патогена. Но те, колкото и странно да звучи, или не предизвикват разпознаваеми симптоми или провокират такива, които са почти недоловими.

Това от една страна е предпоставка човек да не потърси подходяща медицинска помощ, а от друга дава възможност да се развият определени сериозни усложнения, които в крайна сметка да говорят за тежко прогресиране на заболяването.  

Тихите заболявания, какъвто е асимптоматичният колит, обикновено се определят като състояния без явни или очевидни признаци или симптоми. Лошото е, че това, което представлява явен или очевиден симптом, може да бъде спорно за всяко конкретно състояние, както и да бъде повлияно от голям набор от фактори. Например тихите заболявания е възможно да са сравнително леки по тежест в различните етапи на своето съществуване, което им позволява да са коварни в началото или в рамките на прогресирането си, както често се наблюдава при хипертония, захарен диабет,  исхемично сърце, мастно чернодробно заболяване. 

Друг потенциален фактор произтича от факта, че свързаните с колита възпаления и усложнения при някои форми могат да се развият много бавно, което позволява на организма да се „аклиматизира“ към промените, настъпващи в червата, без да изпитва остри промени, водещи до симптоми като болка и други. Това е особено характерно за началните етапи на някои форми на колита, когато не е задължително потърпевшият да обърне внимание на появата на някои леки, но специфични симптоми.

Важно е да се спомене, че тихият колит не прави изключение и често възпалението се появява вследствие на други заболявания на храносмилателната система като гастрит, язви и други. Така или иначе липсата на ранно диагностициране поради отсъствието на ясно изразена клиника и респективно навременна лекарска намеса, води до развитието на тежки форми на колит, какъвто е улцерозният. 

Трабва да се отбележи, че язвеният колит, макар и да е с изразена клиника понякога е трудно да се диагностицира. Това се дължи на подробността, че симптомите  му са подобни на тези на други заболявания на тънките черва, включително и на болестта на Крон, която за разлика от колита може да порази и други части от храносмилателния тракт (уста, хранопровод, стомах, тънки черва), и при която възпалението навлиза по-дълбоко ниво. Така се появяват и други предпоставки за дискредитиране функциите при други органни системи, което в крайна сметка в един момент може да доведе до колапс на организма. По просто казано – до невъзможност да се защити и устои на атаката. Но за жалост както казва  Чарлз де Линт: „Хората не обръщат внимание на това, което не могат да разберат“!

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай