Все още доста училища не са пригодени за инвалидни колички , а това е много сериозен проблем, каза Анна Йончева, автор на проекта "Различните деца на България"
- Г-жо Йончева, как се появи идеята за създаване на изложбата "Да се запознаем с "различните" деца на България", която ще се ще бъде открита на 14 септември 2024 г. от 11:00 ч. в Южния парк, зад музея „Земята и хората“.
- Идеята е отдадва. Проектът, който създадох преди 5 години, се казва "Различните деца на България". Аз снимам, показвам, разказвам историите на деца със специални потребности с идеята да ги направя малко по-видими за обществото. Преди две години издадох книга, която също носи найменованието на изложбата. Нея я разпространяваме напълно безплатно в училища и детски градини. Канят ни, водим дискусии с децата по тази тема и всъщност изложбата е продължение на книгата.
- Каква е целта на изложбата?
- Главаната цел е да бъде на детски площадки. Също така каним училища да се включат като приемат изложбата, да покажат на децата, да говорят с родителите по тази тема. В изложбата са включени 28 деца с различни състояния - с аутизъм , със Синдром на Даун, детска церебрална парализа. Това са състояния, които все повече се срещат в училищата. Опитали сме се в края на всяко едно представяне на съответното състояние да обясним, какво представялява то и се надяваме децата да проявят интерес и да питат. Когато децата са запознати със състоянието на останалите, те не се страхуват да комуникират с тях.
- От какво имат нужда тези деца. Как обществото и държавата да им помогне?
- Те, като всяко едно дете, искат да бъдат приемани, разбрани, да имат приятели, да имат възможност да осъществяват мечтите си. Най-важното за семейставата, където има деца в инвалидни колички, е достъпната среда. За съжаляние все още доста училища не са пригодени за инвалидни колички, а това е много сериозен проблем. Като цяло приобщаващото ни образование не е това, което трябва да бъде
- Според вас има ли достатъчно информация, с която обществото да се запознае с нуждите и проблемите "на различните деца"?
- Вече има информация навсякъде, въпрос на желание е и децата да не се страхуват, защото това е много водещо при тях. Дете, което ни е лице на изложбата - Гоги, той е с изключително рядко заболяване - пеперудена кожа, при което на всеки допир се получава рана.Той учи в масово училище, преди няколо дена говорихме с неговата учителка, разбира се децата са подготвени преди да дойде в класа. След като си тръгва, децата задават три въпроса? Дали болестта е заразана? Дали го боли? И той ще се излекува ли? Съучениците му проявяват разбиране и не го делят от останалите деца
- Какви са очакванията Ви от изложбата?
- Очаквам все повече училища и компании да откликнат на изложбата, която е напълно безплатна. За моя голяма изненада, много малко бяха заведенията, които се отзоваха. Нека да информираме родителите и децата за "различните деца".
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com