Смяната на сезона удря по хормоните и стомаха

Адаптирането на тялото към новото започва седмици преди настъпването на есента

Смяната  на сезона удря по хормоните  и стомаха | StandartNews.com

Д-р Пе­тър Къ­тев

Читателите на вестник "Стандарт" и агенцията ни standartnews.com вече могат да задават своите въпроси на нашия дългогодишен автор д-р Петър Кътев. 
На адрес [email protected] той получава вашите питания, след което отговорите на най-интересните от тях ще бъдат публикувани в традиционната ни рубрика "Ало, докторе!".

„Умът е всичко; това, което си мислиш, това ставаш”! Така е казал бащата на западната философия Сократ, поставящ началото на нов аспект във философската наука наречен етика, воден от разбирането, че моралното развитие е най-важното за човека. Той винаги е твърдял, че този, който постъпва зле, не знае какво е добро. Казано по друг начин ако човек знае какво е добро, той ще постъпва добре. За жалост начинът му на мислене и поведение му докарва смъртна присъда, чрез отравяне с бучиниш. Нещо, което към днешна дата изглежда повече от нечовешко, но човек би казал, че все пак действието се развива в годините преди новата ера и не е учудващо. Само че е редно да се змислим дали и въобще еволюирали ли сме от тогава до днес по отношение на мисленето. Защото макар да живеем в съвремието, продължаваме да заклеймяваме и осъждаме всичко, с което не сме съгласни или не разбираме. Но в същото време някак се оказваме компетентни по всички въпроси. Дори и тези за етиката и морала. 

Две понятия, които към днешна дата може би са застрашени от това смисълът им да бъде изменен. Тях всеки тълкува по различен начин, пречупен през призмата на личните убеждения. Та затова вече е доста трудно да се каже кое е морално и кое не. Всичко е според зависи накъде духат ветровете и какво е модерно. 

В този ред на мисли няма как да се пропусне тенденцията за здраволсовния начин на живот, който повечето от нас „проповядват“, но само на думи. И това е така, защото се оказва, че да спазваш някакви елементарни правила по отношение на собственото си здраве се оказва безкрайно трудна задача. Мнозина, да кажем променят битието си, за да се разделят с някоя друга неволя, но за кратко. Само докато получат, това което искат. После отново се връщат към обичайните си навици. Горе – долу с всичко е така. Да живееш по начин, който е добър за здравето ти не трябва да е моментен изблик. Сякаш изведнъж си получил провидение, че е редно да направиш нещо за себе си извън материалните придобивки. Начинът на живот по отношение на здравето трябва да е съобразен с нуждите и спецификата на организма, без значение на каква възраст е той, както и има ли или няма някакви заболявания. Важен е подходът и най-вече начина на мислене. Ето защо е хубаво да го усъвършенстваме постоянно. Да сме възприемчиви към новото, но и в същото време да проявяваме отоговорност към себе си, разсъждавайки върху чутото и видяното. 

Да умееш да боравиш правилно с информацията, до която имаш достъп е важно, особено когато обитаваш свят, в който тя е в изобилие. Най-вече по отношение на здравето, тъй като в този случай едно неправилно възприемане на същата би могло да има нежелателни последици. Да вземем за пример, всичко което може да се прочете за влиянието на сезоните върху човешкия организъм. Тази тема е подценявана от мнозина, но солидното количество научни изследвания и проучвания, доказващи факта, че наистина промените във времето влияят на органните системи в тялото е иситна, превърна темата в приоритет. 

Смяната на сезона може да бъде доста голям шок за тялото. Особено ако то страда от някои хронични заболявания или има някакъв активен болестен процес. Това как то би понесло преминаването на един сезон към друг в голяма степен зависи и от състоянието на имунната система. 

В действителност учените продължават да проучват и да търсят конкретен отговор  защо телата ни реагират толкова силно на сезонните промени. Някои проучвания показват, че промените в климата, отразяващи се върху температурата, влажността и нивата на атмосферно налягане влияят на невротрансмитерите в тялото. Освен това, когато се започне преминаване от лято към към есен/зима и респективно обратното, тоест от горещия към студения сезон настъпват и хормонални промени в тялото, които го подготвят за настъпващите изменения. 

Нежният пол е силно потърпевш от хормоналните изменения, тъй като те се отразяват върху менструалния цикъл. По тази причина при него могат да се наблюдават промени в продължителността, обема на кръвотечението. Предместруалният синдром също би могъл да се обостри. По принцип изброеното по-горе се счита за поредица от симптоми, които изискват консултация със специалист, тъй като съществува реална възможност те да не се дължат само на сезонните промени. Това може да се докаже само чрез изследвания. Те биха могли да дадат конкретна яснота. 

Ако зад тези оплаквания стои заболяване, то обикновено се дължи на инфекциозен процес при пикочо-половата система, който е навлязал на по-дълбоки нива в гениталния апарат. Същият обикновено се дължи на инвазия на патогенни микроорганизми от бактериален или микотичен произход. Може и на двете едновременно. Нещо, което все по-често се установява при изследвания. Една такава комбинация води до смущения на хормонално ниво, тъй като инфекцията засяга функциите на жлезите, секретиращи хормони. В такава ситуация подходът при терапевтирането е комплексен, като включва основно и най-важно лечение насочено към патогените. Симптомите, съпътстващи здраволсовния проблем биха могли да бъдат контролирани с помощни средства, за да се облекчи дискомфорта. 

Една важна подробност, която е редно да се спомене по отношение промените настъпващи в организма е, че те не се случват изведнъж. Обичайно започват седмици по-рано от датата на настъпване на съответния сезон. Като в този период мнозина от нас споделят и оплаквания като умора, главоболие, световъртеж, слабост, безсъние, безпокойство и други. 

Сред най-изявените оплаквания при преминаването към друг сезон са стомашните неразположения. От тях също могат да произтекат редица неприятни състояния. В това число безпокойство и раздразнителност. И двете са свързани с активността на серотонина в тялото. Той е невротрансмитер, който така да се каже е доста важен за настроението на човека. Малка подробност е, че около 70% от серотонина в тялото се намира именно в червата. Отделно в периода към преминаване към друг сезон се наблодава повишаване на киселинните нива в стомаха. 

При здравите хора това води до дискомфорт, но при люде с хронични заболявания на стомашно-чревния тракт, както и такива с чувствителни стомаси се наблюдава активиране на заболяванията, които до този момент са били контролирани. В резултат на това оплакванията варират спрямо диагнозата. Но от нея биха могли да произтекат и други оплаквания, включително промени в кръвното налягане и пулса (колкото и странно да звучи). В такива случаи дума за така наречения гастро-кардиален синдром, за който са характерни резките колебания в артериалното налягане. Причина за него са стомашно-чревните заболявания. За съжаление синдромът е труден за диагностициране и много често бива погрешно квалифициран като тревожно разстойство или депресия, поради придружаващата тревожна клиника, асоцирана с аритмиите и колебанията в кръвното без явна причина за това. Но явно се оказва както казва Июн Ли, че: „Малка тайна, ако бъде открита късно, може да стане голяма”!

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай