Дами, грижете се за себе си и слушайте какво казва тялото ви, съветва проф. Светла Данова от Института по микробиология към Българската академия на науките в специално интервю за вестник СТАНДАРТ
- Проф. Данова, напоследък стана много известен скандинавският продукт скир, който е подобен на нашето кисело мляко, но е с по-малко мазнини. Какво е Вашето мнение - кисело мляко или скир да консумираме?
- Една от най-големите ползи на скира е, че той е с повишено белтъчно съдържание, а това е от изключителна важност за женското здраве. Откровено казано, аз не съм проучвала технологията на получаване на скир - дали е чисто механично направен или е ферментационен продукт. Той не е в нашата традиция и не бих искала да се произнасям категорично за него. Тук ще бъдат полезни съветите на нутриционистите (б. ред. - специалисти, които се занимават с науката за храненето).
- Все повече експерти препоръчват да приемаме сезонни и регионални храни. Подкрепяте ли тази съвети?
- Съществува теория, която разкрива механизмите на полезното хранене. В нея се твърди, че нашите гени имат т. нар. генетична памет. Етнографският и географският фактор също имат своето значение в еволюцията на храносмилането, в нашите метаболитни процеси. Затова лично аз считам, че е добре да спазваме балканската диета - да приемаме храни и напитки, които са типични за държавите от Балканския полуостров.
- Лекари и диетолози напоследък ни съветват да ограничим консумацията на млечни продукти. Как те влияят на здравето ни?
- Вече 25 години работя върху темата, свързана с микрофлората на млечните продукти. Млякото е неоценим хранителен източник. Ако човек има съпътстващи заболявания като "Синдром на раздразненото черво" и други метаболитни отклонения, може би трябва да има известно ограничаване с оглед на тяхната калоричност. При подобни случаи трябва да се изготви балансирана диета. Освен това съвременната хранителна технология предлага млечни продукти с понижена масленост. До този момент аз не съм чула от никого, че киселото мляко вреди на хората.
Има и млечни продукти на основата на суроватъчни белтъци, а те са изключително богати на аминокиселини и биологичноактивни вещества.
- Днес българите консумираме ли достатъчно млечни продукти?
- Има много семейства, които все по-често изключват киселото мляко и мисля, че това е грешка. Иля Мечников - бащата на пробиотиците е казал: "На Балканите консумират много кисело мляко". Той го е обяснил точно и ясно. Киселото мляко понижава гнилостните процеси в червата, които сега се определят като възпалителни. Млечната киселина, която се отделя в процеса на ферментация, стимулира по един много естествен биологичен начин перисталтиката.
Редовната екскреция и функциониране на вашия гастроинтестинален праг води до отделяне на токсините, изхвърля се част от жлъчката, от холестерола. Защото добрите бактерии на киселото мляко имат способността да свързват и да го изнасят чисто механично.
И не на последно място с перисталтиката се намалява опасността от вредни вещества. Така, че аз считам, че кисело-млечните продукти могат да имат само положителен ефект върху работата на червата. Когато се грижим за здравето им ще се радваме и на общо физиологично такова. Защото чревният микробиом, неговият здравен статус може да се свърже с 90% от заболяванията, които днес съвременната медицина се опитва да лекува.
- Как да изберем правилно млечните продукти, които закупуваме от магазина?
- Аз лично съветвам да се купуват продукти по БДС (български държавен стандарт) или тези, които са от сдружението със ЗНП (Информация за Заявление - спецификация за вписване на Защитено наименование за произход "Българско кисело мляко" ), стига държавата да контролира, че те спазват получената акредитация.
- Появи се информация, според която някои търговци предлагат сирене, което съдържа 70% вода. Възможно ли е това?
- Държавата е длъжна да ни осигури качествени продукти. Моето мнение е, че на пазара често се предлагат сирена, които не са издържали целия срок от зреенето, а самото то е изключително важно. То е предпоставка за високо качество на този продукт. Но става все по-трудно, защото компромисът между цена и качество играе значителна роля. Хората търсят храни според джоба си, но те невинаги отговарят на качеството.
- Бихте ли разказала повече за научното откритие, според което някои от млечно-киселите бактерии от различни традиционни продукти произвеждат невротрансмитъри (химически пратеници, които изпращат сигнали до мозъка и в цялото тяло)?
- Това са вещества, които могат да преминават през чревно-епителната бариера и по кръвен поток да стигнат мозъчната бариера. Достигайки в мозъка те доказано акцентират върху центровете на емоции. Това проучване разкрива механизмите защо храната ни прави щастливи. Доказано е, че приемът на пробиотици, когато са в червата, продуцира такива невротрансмитери, че те наистина могат да повлияят на безсънието, на негативните емоции, на депресивните състояния. Има опити на високо ниво, които са го доказвали.
- На пазара се появиха и много други млека - бадемово, овесено, соево. На тях може ли да им се доверим?
- Заедно с мой докторант работихме по соевото мляко. Наложи се сами да си го правим, защото това в търговската мрежа е 4%. Не виждам как с такъв процент соев екстракт може да се набави протеин. А веганите, които често прибягват до тях заради отказ от консумация на животински продукти, губят част от витамините и от някои есенциални аминокиселини.
- Какъв здравен съвет бихте дали на дамите?
- Грижете се за себе си и слушайте какво казва тялото ви!
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com