Сигурно сте чували за препоръката, че трябва да правим по 10 000 крачки на ден, за да сме здрави. Това звучи като хубава, ясна цел, но истината е, че не всички живеем еднакво – някои хора са по-активни, други прекарват целия ден пред компютъра. Затова тази универсална препоръка невинаги пасва на индивидуалните нужди.
Изследване обаче показва, че дори и хората с най-заседнал начин на живот могат да намалят рисковете за здравето си, ако просто започнат да се движат повече през деня. Колкото повече крачки правим, толкова по-нисък е рискът от сърдечно-съдови заболявания, диабет, дори от преждевременна смъртност, независимо колко време сме прекарали седнали.
Учените разгледали данни от над 72 000 души в рамките на дългосрочно проучване във Великобритания и констатирали, че всеки допълнителен вид движение помага. Дори да седим много, което за много от нас е ежедневие, особено ако работим на бюро, можем да противодействаме на това, ако се опитаме да вмъкнем малко повече ходене през деня.
Разбира се, това не означава, че часове заседяване могат да бъдат компенсирани само с една разходка до магазина. Но всяко движение е по-добре от никакво. Има лесни начини да се движим повече. Например може да използваме стълбите вместо асансьора, да решим да слезем от автобуса една спирка по-рано или да вмъкнем малко време преди работа, в което да потичаме в парка. Уикендите също са подходящо време за разходка, особено когато времето се затопли.
В рамките на проучването са анализирани данни за здравословното състояние на всеки участник за период от средно почти седем години. За да се измерят нивата на физическа активност, участниците носели акселерометри на китките си в продължение на една седмица. Устройствата отчитали както броя на направените крачки, така и времето, прекарано в седнало положение.
Средно хората прекарвали около 10,6 часа на ден в седнало положение. Тези, които надвишавали тази стойност, били определени като силно заседнали, а хората с по-малко часове — като с по-ниски нива на заседналост. За да се избегнат изкривявания в резултатите, били изключени всички, при които е възможно здравословни проблеми да са повлияли на активността им през първите две години.
Установено било, че най-добри резултати се наблюдават при хора, които правят между 9 000 и 10 000 крачки дневно. При тях рискът от сърдечно-съдови инциденти бил с около 21% по-нисък, а рискът от смъртност – с цели 39%. Дори при по-малко стъпки – около 4 000 до 4 500 на ден – вече се появявали значителни ползи, като се покривала около половината от възможния положителен ефект.
Независимо от това колко време хората прекарват в седнало положение, дори и малко движение допринася за намаляване на рисковете за здравето. Данните показват, че колкото повече крачки се правят всеки ден над базовото ниво от около 2 200, толкова по-добра е защитата срещу сърдечно-съдови проблеми и преждевременна смъртност, включително и при хора с по-заседнал начин на живот, пише puls.bg. Освен това е доказано, че движението засилва имунната система и спомага за контрол на теглото. Редовната физическа активност може да намали стреса, да подобри настроението и да повиши цялостното качество на живота.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. British Journal of Sports Medicine.
/Трафикнюз/
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com