Съществуват различни теории какво точно причинява целулита, а причините за появата му все още са предмет на дебати в научните среди. Въпреки различните теории, вероятно причината не е една, а виновниците са комплекс от фактори – хормонални, наследствени, възраст, заседнал начин на живот, бременност или наднормено тегло (въпреки, че целулит може да имат слаби хора).
Независимо от причините, „портокаловата кожа“ често създава несигурност в повечето от нас. Особено през летните месеци, когато температурите се покачват и е време за роклите и късите поли и панталони.
Големите виновници
Целулитът се причинява от натрупването на мазнини под кожата, към което някои хора са по-предразположени от други. Разбира се, роля имат и гените, процента на подкожни мазнини и възрастта. Смята се, че една от причините е отслабена структура на самата кожа, но някои специалистите твърдят, че проблемът е не само в кожа, а се появява и поради нарушения в съединителната тъкан около мастните клетки, в комбинация с нарушен кръвопоток в съответната област.
Проявата на целулит при жените е по-често срещана, защото съединителната тъкан в дерматологичния слой, разположен между кожата и мастните клетки е разположена вертикално. При мъжете тази тъкан има кръстосана структура, но трябва да отбележим, че мъжете въобще не са застраховани от появата на целулит.
А както почти всеки може да забележи по себе си, местата, където най-често се появява целулитът, са бедрата, корема, дупето и гърдите.
Другите играчи
Но не са само гените, възрастта и вече изброеното. Има и други фактори, които предизвикват появата му. А нездравословният начин на живот заема челната позиция сред тях. Тук решаващи са качването на тегло и липсата на достатъчна физическа активност, както и недобрата хидратация.
Естроген, инсулин, норадреналин и пролактин пък са хормоните, които са част от проблема с целулита. Той може и да е по-разпространен сред хората с повече подкожни мазнини, но и тези, на които на пръв поглед им липсват такива, може да има целулит. Доста по-вероятно е той да се появи след като си навършил 25 години, но всъщност дори и тийнейджърите не са застраховани.
Магията на козметиката
С възрастта еластичността на кожата не става по-добра, а точно обратното, което е добре дошло за целулита. Тук всякакви кремове, които правят кожата по-еластична, могат да се окажат добър съюзник. Скрабовете за тяло също са добра опция, особено ако съдържат кофеин - той дехидратира клетките и ги прави по-малко видими. Масажът също е доста приятна опция, защото подобрява лимфния дренаж.
Като изключиш всички възможни кремове и процедури, които обещават да премахнат целулита, можеш да предприемеш и други стъпки, а не само да разчиташ на магията на козметиката.
Движението, водата и храната като оръжия
Упражненията са верен приятел, когато искаш хем да си в добра форма, хем да стопиш подкожните мазнини. По този начин целулитът може и да не изчезне напълно, но ще се повлияе и няма да изглежда като преди.
И тук именно водата е от съществено значение, защото дехидратацията може да направи целулита още по-видим. От друга страна, приемът на достатъчно количество вода изчиства токсините от тялото, които могат да причинят така нежелания целулит. Със своя богат състав и природен произход DEVIN Минерална е добър избор за ежедневна хидратация и допълване на минералите и елементите, необходими за оптималното функциониране на организма. Метасилициевата киселина, с която се отличава минералната вода на DEVIN, е известен фактор, подпомагащ и укрепващ структурата и еластичността на кожата, косата, хрущялите, костите. Допринася за синтезата на колаген и за забавяне процесите на стареене.
Всички останали усилия обаче, са нищо без промяна в начина на хранене. Трябва да се стремиш да избягваш преработените храни, както и тези с високо съдържание на захар, защото те натрупват мазнини и токсини в тялото. За тяхна сметка е добра идея да увеличиш приема на фибри.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com