Психиатричните болници са пред колапс, а медицинският персонал заплашва с колективна оставка. Това обяви директорът на психиатричната болница „Св. Иван Рилски“ в София -д-р Цветеслава Гълъбова. От понеделник /17.03.2025г./ в рамките на три дни 18 лечебни заведения в страната ни започват масови протести. Какви са техните искания, и какво предстои ако не бъдат изпълнени? Вижте какво каза д-р Цветеслава Гълъбова пред GlasNews.bg.
"Протестът, който сме организирали, инициатор всъщност са колегите от ДПБ „Севлиево“. Предвиждаме да бъде на 17, 18 и 19-ти март и ще се състои по всички правила и законови изисквания, т.е. хората, които ще присъстват на протеста, или са в отпуск, или са в свободен ден. Ще си има дежурни екипи по отделенията, които ще обслужват пациентите, ще приемаме, ще изписваме и ще правим всичко, което е предвидено да се прави в една психиатрична болница", обясни с-р Гълъбова. Тя каза, че протестите ще се състоят пред лечебните заведения.
"Исканията са ни ясни и категорични. Те не са много. Първото ни искане е въвеждане на национална система за оценяване труда на работещите специалисти в държавните психиатрични болници, на второ място искаме 50% увеличение на заплащането на нашия труд. На трето място искаме да се зачита нашия труд за втора категория, т.е. от трета да минем във втора категория и разбира се, всичко това като искане означава, че ние искаме най-после да влезем в полето на здравеопазването в България. Към настоящия момент държавните психиатрични болници са задния двор на българското здравеопазване. Всички знаем какво се случва в задния двор, какво правим в задния двор, как не го поддържаме много чист, защото той е далеч от хората, не се вижда, не можем да бъдем укорени, че не поддържаме достатъчно чистота и се изхвърляме боклуците там. Това е нашето желание, това са нашите искания и ние няма да отстъпим от тях", каза д-р Гълъбова.
Тя заяви, че ако протестите не постигнат резултат, лекарите ще преминат към следващи протестни действия, като е обсъдена и възможността да се стигне до колективна оставка на всички работещи в държавните психиатрични болници.
"Ние сме 25 години извън системата на здравното осигуряване. Ние сме лечебните заведения, в които освен, че няма клинични пътеки, за което Министерството няма пряка отговорност, разбира се, ние сме лечебните заведения, в които се настаняват психичноболни хора с тежки социални проблеми. Не случайно и към днешна дата в държавните психиатрични болници живеят около 300 души психичноболни хора. Измамени или без настойници или такива, които не желаят да се грижат за тях.
Ние сме болниците, в които се настаняват психично болните с извършили тежки противоправни деяния. На практика те са неизписваеми и остават с десетилетия в психиатричните болници", каза още д-р Гълъбова.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com