Д-р Петър Кътев
Читателите на вестник "Стандарт" и агенцията ни standartnews.com вече могат да задават своите въпроси на нашия дългогодишен автор д-р Петър Кътев.
На адрес [email protected] той получава вашите питания, след което отговорите на най-интересните от тях ще бъдат публикувани в традиционната ни рубрика "Ало, докторе!".
„Никой не е достатъчно богат, за да откупи миналото си“. Думите принадлежат на знаменития писател Оскар Уайлд, чийто проемеждия в живота му спечелват може би повече популярност, отколкото произведенията, които създава. Факт е, обче, че човекът сам стигнал до заключение, което абсолютната истина, а именно, че миналото трудно можеш да заличиш. И каквото и да правиш, то винаги те следва. Ето защо човек следва да премисля много внимателно своите постъпки и поведение. Просото защото рано или късно резултатът от тях винаги ще те застигне.
За съжаление днес много от нас мислят, че каквото и да правят, то остава в миналото и никой не го помни. Живеят тяка сякаш нямат такова. Но това далеч не е така. Особено когато говорим за болести. Те са най-големите съдници, които се появяват в настоящето, но корените им се крият в миналото.
Това е и причината при разглеждане на дадено заболяване в голяма степен да се поставя фокус върху неговата история. На нея може да се гледа по същия начин, по който на тази, касаещ българската история, благодарение на която познаваме произхода си.
За болестта от съществено значение е отркиването на нейния произход. Игнорирането на този факт води до сериозни проблеми за вбъдеще, както и до поредица от погрешно взети решения и действия. Те пък от своя страна провокират момента, в който човек се оказва с един солиден набор от диагнози, всяка от която изисква специфичен подход на лечение и контрол.
Съвкупността от няколко заболявания е изключително голям товар за организма. В резултат на тях той се изтощава, както и се състарява значително по-бързо. Те са и виновника за по-ниската продължителност на живота, която едва наскоро осъзнахме, че стои една от причините за демографския ни срив. Да, той определено се дължи на много фактори, но болестите са един от водещите.
Преди около година бе проведено едно от поредните проучвания, в което някак България се оказа най-нещастната нация в ЕС. Интересно заключение, което за пореден път затвърди съждението, че мацлина от нас оценяват богатството, което притежава страната ни. И то може би, защото го измерват само в материален план, който естествено оставя много назад природата, която притежаваме. Същата тази, известна на света не само с красотата, но и със силата на лечебните си способности. Сигурно е по-точно да се каже, че сме нещастни, защото не сме здрави. Именно от доборото здравословно произтичат всички останали блага в живота, включително и положителното емоционално състояние.
Наличието на болест, без значение каква е тя, е причина човек да се чувства не само недобре физически, но и емоционално. Неспособността да извършваш обичайните си задачи, да живееш пълноценно, е бич за психиката. А практиката е показала, че поправянето на начина, по който се възприема дадена ситуация понякога е много по-трудно от лечението на самата болест. Защото, за да се случи такова на първо място трябва да се промени мисленето. Това означава да приемеш реалността и след това да предприемеш действия. Липсата на такива не решава проблема, а точно обратното. Дава му възможност да се задълбочи още повече.
Така могат да бъдат определени хроничните заболявания – като задълбочен проблем. С такива живеят мнозина от нас, но не много знаят как правилно да ги менажират. Контролирането им не се изразява само в приема на медикаменти по предписание. Нужна е и системна профилактика, която е неизменна част и в основата на правилното контролиране на заболяването.
Тя е особено важна при промени в температурните амплитуди. Добре изврестно е, че горещите дни влошават качеството на живот при хората с хронични заболявания, както и че увеличат рисковете от сърдечен удар и развитието на инфекциозни процеси. Топлината предизвиква обостряния при широк набор от хронични състояния, от мигрена и розацея до лупус, ревматоиден артрит, хронична обструктивна белодробна болест, астма, хронични бъбречни заболявания, сърдечно-съдови такива, хипертония, диабет тип 2 и други.
Белите дробове са може би сред най-засегнатите от топлината, която улавя смог и други замърсители на нивото на земята. А както е добре известно всички видове респираторни състояния, от астма до ХОББ и пневмония, се влошават от нискокачествения въздух.
Излагането на прекомерно високи температури в продължение на дни или дори няколко месеца може да причини дълготрайни увреждания на човешкото тяло. Те също така сами по себе си са способни да увеличат риска от развитие на някои хронични заболявания, като бъбречни такива.
Когато температурите се покачат, тялото по естествен механизъм отделя повече пот, за да регулира телесната температура. Но липсата на възстановяване на загубените течности посредством изпотяването може да доведе до дехидратация, което предизвиква допълнителен стрес на бъбреците, които изискват адекватна хидратация, за да филтрират ефективно отпадъците от тялото. Продължителната или хронична дехидратация в крайна сметка води до тяхното увреждане, развитие на хронични болестни процеси, респективно и влошаване на налични такива.
Проблемите със здравето резултат от екстремно високи температури могат да се проявят в леки форми. Например под формата на слънчево изгаряне, обрив, оток, синкоп, крампи. Но е напълно възможно да се прояват в сериозни и потенциално животозастрашаващи състояния, като топлинно изтощение и топлинен удар, които възникват, когато има нарушшаване на физиологичните механизми, отговорни за терморегулацията
Топлинното изтощение и удар са изключително рискови за хората с хронични диагнози. При топлинно изтощение клиничните симптоми варират. Наблюдават се тахипнея, тахикардия, гадене, повръщане, изпотяване, миалгия, зачервяване на кожата, главоболие и др.
При топлинен удар вътрешната телесна температура се повишава, което причинява увреждане на клетките. То се дължи на синдрома на системния възпалителен отговор. Тук предимно се засягат черният дроб и централната нервна система и може да се появи световъртеж, объркване, атаксия, т.н. Нарушеното кръвоснабдяване пък уврежда гломерулната филтрация, което в съчетание с вече намалената чернодробна функция е в състояние да провокира чревна и миокардна исхемия. Все състояния, които са предпоставка за неприятен развой на събитията. Но Декарт ненапразно е казал: „Умереността е съюзник на природата и страж на здравето“!
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com