Д-р Петър Кътев
Читателите на вестник "Стандарт" и агенцията ни standartnews.com вече могат да задават своите въпроси на нашия дългогодишен автор д-р Петър Кътев.
На адрес [email protected] той получава вашите питания, след което отговорите на най-интересните от тях ще бъдат публикувани в традиционната ни рубрика "Ало, докторе!".
"Надуването е представата за слава на глупака"! Това са думи, принадлежащи на световно известния киноактьор и една от най-влиятелните личности в бойните изкуства - Брус Лий. Легендата от големия екран естествено не е получил своята слава даром. За нея той извървява дълъг път, макар земния му такъв да приключва рано. Едва на 18-годишна възраст заминава за САЩ, където първите години се оказват доста трудни за него. Въпреки това той съвместява студентството по философия във Вашингтонския университет със професията сервитьор в кафене и преподавател по кунг фу и карате.
Големите успехи идват в родината му и те със сигурност се дължат на таланта, но може би в много по-голяма степен на дисциплината, силата на ума и духа, които възпитават бойните изкуства, а и всеки един спорт впрочем. По -важното е, че хора, чийто имена са добили световна популярност, а личността им се е превърнала в пример за подражание на мнозина, успяват да съхранят човешкото в себе си. Нещо повече запазват начина си на мислене, който не позволява на славата да те откъсне от земята.
Днес за такава мечатят мнозина, а средствата, чрез които я постигат са повече от покъртителни. Да не говорим за явлението, ширещо се навсякъде, което се изразява в някакво невъобразимо самочувствие, подхранвано от образ, който съществува само в съзнанието на изградилия си го. Състояние, което в медицината си има свеото наименование, но това няма никакво заначение.
Значение имат съсвсем други неща, които са свързани с материално благополучие, за което доста си мислят, че ти отваря всички врати в живота и гарантира безоблачно съществуване. Само че такова няма независмо дали си беден или богат. И това е доказано от живота, защото и имащите и нямащите са еднакво подвластни на болестта. и колкото и банално да звучи парите рядко могат да ти откупят здравето. Защото то е подвластно на коренно различна ценностна система. Тази, в чиято основа стои дисциплината по отношение грижата за неговото благополучие.
Същото безспорно може да бъде нарушено от безброй много патогенни микроорганизми от различен вид. Факт, който към днешна дата е всеизвестен, но въпреки това силата на болестотворните организми се подценява в не малка степен. Това позволява и все по-често към днешна дата да се сблъскваме с упорити инфекции и трудно лечими диагнози, доскоро поддаващи се на сравнително бързо лечение. Друг е въпросът, че доста често се сблъскваме и с добре познати диагнози, но предизвиквани от непознати и доста екзотични представители на патогенния свят.
Такъв определено е Kocuria marina. Бактерий, принадлежащ към род Kocuria, чийто представители за първи път са били открити в млякото на водни и северни елени. Той се характеризира с кокоидни форми, наподобяващи Staphylococcus и Micrococcus видовете. Това е причината често пъти да бъде бъркан с тях и съответно да не се идентифицира коректно.
Kocuria са доста интересни патогени не само като структура, но и като възможности за оцеляване. Те виреят отлично при оптималната за човешкото тяло температура. А проучване, направено от Луизиански държавен университет, при което са обект на изледване 75 бактериални щама бактерии показва доста интересни подробности, каращи медицината да се замисли колко бързо може да се развива бактериалния свят. всъщнот иследването е фокусирано върху способността на бактериите да се развиват в климат подобен на този на Марс. В такав среда оказва се е установено, че Kocuria расте в една от най-високите концентрации в сравнение с другите щамове.От това заключение следва да се помисли на какво би могъл да е способен този патоген, след като успява да вирее в условия, характерни за коренно различна планета от Земята.
За човека, който все още обитава нашата планета е установено, че Kocuria колонизира предимно върху кожата и устната кухина. Обикновено се счита за непатогенен, но предвид факта, че се открива при редица инфекцизни процеси някак трудно може да се твърди, че е безобидно си съжителства с хомосапиенс.
Специфичните инфекции, свързани с Kocuria са тези на пикочните пътища, холецистит, дакриоцистит, каналикулит (възпаление на слъзния канал), кератит, клапен ендокардит, перитонит, низходящ некротизиращ медиастинит, мозъчен абцес и менингит. Понякога би могъл да бъде изолиран от пилонидалните синуси (киста на опашката). Но предвид факта, че се помещава в устната кухина не е изненада, че си проправя път и към други точки като нос, ухо, очи.
Известно е, че Kocuria rosea например причинява упорити инфекции при хора с имунокомпрометирана система, причинявайки орофарингеални и дълбоки цервикални инфекции. Последните са изключително опансни поради усложненията и тежките последици, до които могат да доведат.
Изхождайки от факта за отношението на този род патогени към възникването на цервикалните инфекции, то по пътя на простата логика би могло да се счете, че е възможно да имат принос за възникването на цервицита. Заболяване, при което липсата на лечение или ненавременното такова води до появата на тазово-възпалителна болест и риск от безплодие.
Цервицитът представлява възпаление на маточната шийка, чийто симптоми включват необичайно вагинално течение с неприятна миризма, жълто-зелено или кафеникаво на цвят. Страдащите от него също така споделят за болезнено уриниране и болка след полов конаткт. Налична е и такава в таза и гърба. Не рядко възпалението подсказва за себе си, нарушавайки менструацията с кървене извън периода, в който обичайно настъпва.
Изключително важно при цервицитът е овладяването на инфекцията и респективно възплението, тъй като ако то обхване матката и маточните тръби, вече се говори за налична тазово-възпалителна болест. Същата е възможно да да протече с висока температура и общо неразположение, които са клиника на доста диагнози, а и често остават неглижирани от изпитващия ги.
Цервицитът може да протече остро и хронично. Той рядко се развива самостоятелно. Обикновено е предхождан от други заболявания при репродуктивната система, като вагинит, бартолинит, псевдоерозия на шийката на матката, еверзия на шийката на матката.
За острият цервицит е характерна внезапната поява на симптоми, докато хроничният вариант продължава с месеци. Давата се различават по настъпилата степен на увреждане - фокален и дифузен цервицит. Важно е да се подчертае, че и двете форми представляват опасност от разпространение на инфекцията към маточната кухина и тръбите. Откъдето вече произтичат и редица усложнения, сред които споменатата тазово-възпалителна болест, хронична тазова болка, извънматочна бременност, спонтанен аборт и други. Да не говрим, че инфекцията провкира деформация на клетките, което при изследване би могло да е предпоставка за поставяне на една от най-тежките за човек диагнози. Затова помнете думите на учителя Беинса Дуно: "Едно ви съветвам: взимайте мерки преди да сте заболели. Не чакайте болестта да дойде със своята артилерия и кавалерия и тогава да се лекувате. Пуснете ли болестта да влезе във вас, мъчно се лекува"!
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com