Експерти развенчаха митовете за “Храна и здраве”

В България тепърва ще виждаме резултатите от тежки травми

Експерти развенчаха митовете за  “Храна и здраве” | StandartNews.com

Храната трябва да е малко, да е проста - както е казано в Библията. Да не прекаляваме. Върху това становище се обединиха водещите лекари, учени и специалисти по здравословен начин на живот във  форума “Храна и здраве”. 

Добре хранещата се жена има силна имунна система, добри репродуктивни възможности, може да отгледа здраво бебе, има добри когнитивни и физически възможности, за да изпълнява ежедневните си дейности.

Във всяка възраст е възможно хранителните навици да бъдат повлияни благоприятно, да се намали рискът от болести и да се подобри качеството на живот.

Няма никакви доказателства от медицинска гледна точка, че хранителните добавки за намаляване на теглото имат някакъв ефект.

Никога не бих препоръчала на здрав човек да приема каквото и да е лекарство. Движете се и се хранете близо до средиземноморския начин на живот и ще бъдете здрави и красиви.

Увеличеният процент на ражданията с цезарово сечение води до погрешно залагане на чревния микробиом на бебетата.

Никога не поставяйте храната пред движението. Ако желаете да се грижите за здравето си, движението е водещо, а храната го обезпечава.

До 50-годишна възраст на жените ползите от хормонозаместителната терапия при настъпила менопауза надхвърлят рисковете с уговорката, че се отхвърлят доста заболявания и се направят нужните прегледи.

Малко повече от 1 млн. жени в България са в менопауза, като всяка година още около 50-60 хиляди влизат в този деликатен период. Във възрастта на перименопауза трябва да се мисли за храненето и физическата активност не само за да се облекчат симптомите на менопауза, но и за да се запази костната плътност. Веднъж загубена, тя много трудно може да се възстанови, независимо от медикаменти и физическа активност.

В България тепърва ще виждаме резултатите от тежки травми - Възродителен процес, политически затворници, бедност. Когато тези травми бъдат изразени и споделени на сигурно място и се работи с тях, бихме могли да работим за по-добро здраве в смисъла на епигенетични промени.

Това са само част от изводите и мненията, които бяха споделени в рамките на второто издание на Форума за женско здраве, този път на тема “Храна и здраве”. Форумът бе част от международното изложение в Интер експо център, Интерфуд и дринк.

Основен акцент на форума с водещ журналистката Диана Радева беше взаимовръзката между балансирания начин на хранене и физическата активност в различните възрасти и етапи от живота на жената, както и при различни състояния.

Гл. ас. д-р Иван Неделчев от Нов български университет изтъкна значението на спорта като водещо за здравето на организма, а храненето - като поддържащ механизъм за постигане на физическо, емоционално и психическо равновесие на тялото и личността.

Силен интерес предизвика темата за перименопаузата и менопаузата, която бе засегната от почти всички лектори. Необходимостта от специално отношение към храненето и упражненията за запазване на мускулната маса и костната плътност бе подчертана от редица участници.

“Най-честите оплаквания при менопаузата са качването на килограми, горещите вълни, нощното изпотяване, проблемите със съня, сърцебиенето, промените в настроението и склонността към депресия. Качеството на живот на жените в този период се влошава, особено ако килограмите са в повече,” каза специалистът по хранене и диететика проф. д-р Дарина Найденова.

Останалите лектори на форума бяха:

  • Яна Георгиева, докторант по човешка физиология, която говори за храната като скрития ключ към хормоналния баланс;
  • дерматологът д-р Мария Тончева с лекция за връзката между храненето и красотата и здравето на кожата;
  • проф. Милена Георгиева, която в общ панел с психотерапевта Детелина Стаменова и д-р Райна Стоянова обсъди темата “Как храната управлява нашите гени и забавя стареенето: Тайните на дълголетието в чинията ни”;
  • ендокринологът д-р Явор Асьов, който обсъди темата с наднорменото тегло при жените и начините за регулирането му при различни състояния и възрасти;
  • нутриционистите Елена Петрелийска и Маги Пашова;
  • серийният предприемач и адвокат Калина Миланова, анестезиологът д-р Веселина Ганева и клиничният диетолог Екатерина Василева, които посветиха панела си изцяло на темата за менопаузата;
  • фитнес експертът Ваня Висарионова;
  • гастроентерологът д-р Красен Иванов, който говори за връзката между храната и чревното здраве;
  • проф. Светла Дановска, молекулярен биолог и микробиолог към БАН, която обширно разгледа предимствата на българското кисело мляко и значението му за здравето на женския организъм.

 

 

 

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай