Българите искат по-здравословно хранене, но не знаят как

58% от българите редовно изпитват различни храносмилателни смущения

Българите искат по-здравословно хранене, но не знаят как | StandartNews.com

Източник: Pixabay

Национално проучване проведено наскоро от агенцията за пазарни анкети NMS в България показва, че близо 50% от хората искат да подобрят стомашно-чревното си здраве, но се нуждаят от повече информация по темата. В отговор на този проблем е разработен онлайн въпросникът https://www.danone.bg/pogrijisezasebesi/, който може да помогне с информация за  вземане на по-осведомени избори и решения за храносмилателното благосъстояние. 

Целта му не е да поставя диагнози, а да помогне на потребителите като им предостави достъпна информация по темата и персонализирани съвети спрямо техните нужди и ежедневие. След като попълнят краткия въпросник, свързан с начина им на живот – сън, движение, стрес и хранителни навици, потребителите ще получат общ анализ в реално време и конкретни препоръки за поддържане и постепенно подобряване на своето състояние.

„Препоръчвам на повече хора да попълнят въпросника, тъй като смятам, че може да бъде едно много добро начало за получаване на по-персонализирана информация и съвети по тази специфична и актуална тема. Дори и най-елементарната промяна в навиците може да бъде първата стъпка към подобряване качеството на живот и да доведе до значителни позитиви за здравето“, заяви проф. Божидар Попов -председател на Българското дружество по хранене и диететика.

Националното проучване, направено от NMS, в сътрудничество с Дружеството, разкрива още интересни детайли за навиците на българите и техните практики за стомашно-чревен комфорт.

Често срещани оплаквания

Според представителното проучване 58% от българите редовно изпитват различни храносмилателни смущения, като при 25% от тях те са ежеседмични. Анкетата установява и че жените са видимо по-предразположени към такива проблеми (85%).

Липса на информираност

Въпреки че почти половината от българите (48%) споделят, че внимателно подбират храната си, осъзнавайки влиянието, което може да има върху чревната микрофлора, по-голямата част от тях все още не знаят как да подобрят комфорта на храносмилателната си система. Любопитен факт, който разкрива проучването е, че макар 81% от анкетираните да са запознати с положителните ефекти на киселото мляко върху стомашно-чревния комфорт, едва 31% го консумират ежедневно.

Ролята на стреса и влиянието на начина на живот

Проучването също така показва интересни данни за ролята на стреса и качеството на съня върху състоянието на чревната микрофлора. Според резултатите всеки пети човек със стомашно-чревен дискомфорт има лошо качество на съня и не спи пълноценно. 

Наблюдава се и известна разлика в нивата на стрес между хора със стомашно-чревни проблеми и такива без. 56% от първите са подложени на стресови ситуации ежеседмично, докато при вторите този процент е едва 39%. 

При 24% от анкетираните, основно на възраст над 65 г., проблемите с храносмилaнето са по-често срещани. Потребителите признават, че макар да наблягат на домашно приготвени ястия, супи и свежи храни като плодове и зеленчуци, често използват добавки за нормалното функциониране на храносмилателната система – билкови чайове, пробиотици и хранителни добавки.

Ролята на физическата активност

Повече от 30% от хората със стомашно-чревен дискомфорт посочват, че седят средно по 6 часа на ден само на работа или в училище. Половината от тези с неразположения пушат, спортуват много рядко, едва веднъж седмично, поради липса на време, желание или парични средства. При хората с проблеми с чревната микрофлора здравословният режим на хранене и движението са основни спънки що се отнася до благосъстоянието й.

Платформата е достъпна за всекико ТУК

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини

Вижте всички актуални новини от Standartnews.com

Коментирай