Арменската кухня е призната за една от най-древните на Земята. Археологически разкопки доказват, че още преди повече от 2500 г. арменците вече пекат квасен хляб. От дълбока древност идва и толкова популярното днес блюдо шашлик. Преди да бъдат изпечени шишовете на въглища от твърда дървесина, големите парчета месо (предимно свинско, но също и пилешко, говеждо и агнешко) се овалват в лук, черен пипер и сол. Заедно с месото се пекат домати, патладжани, чушки и картофи.
Арменската кухня има много общи елементи със средиземноморската, арабската и руската. Богатият вкус на храната се дължи на свежестта и качеството на съставките, а не толкова на подправки. Но за западно-арменската кухня са много характерни кимионът, канелата, бахарът, джодженът. Докато в източната част се използват повече треви, като рехан (червен босилек), хамем (кориандър). Армения е в регион, който се отличава с културно смесване, резултат от търговия или войни. Попитайте арменец, арабин, грък или турчин за произхода на сармите с лозови листа ("толма" на арменски) или баклавата ("пахлава") и ще предизвикате скандал. Сармите с лозови листа и пълнените зеленчуци са сред най-популярните ястия. Сготвени с говежда кайма и ориз, те са невероятно вкусни. На възраст над 1500 г. е рибното ястие "кутап". Всекидневните дарове на плодородните долини и поля в ръцете на изкусните арменски майстори кулинари се превръщат в истинска поема: великолепни кюфтета, месо с плодове, неповторимата на вкус риба от езерото Севан. Технологията на готвене в тази малка планинска страна е сложна и трудоемка, а рецептите с мляно месо, риба и пълнени зеленчуци са безброй. Ястията се отличават с пикантен вкус. От култивираните зеленчуци най-често се използват доматите, зелето, патладжаните, чушките, морковите, краставиците и тиквичките. Често те се съчетават по необикновен начин с месото и рибата. Арменците обичат да солят ястията си малко повече. Това се дължи на климатичните особености. Едно от любимите арменски мезета - суджукът, също е твърде пикантен заради количеството сол и чесън, пипер и канела, които му придават специфичен вкус и аромат.
В арменските домове ще ви нагостят и с гъсти супи и ястия с телешко и овче месо. През пролетта там свиват сарми от лозови листа, а през лятото и есента пълнят с кайма, ориз и зелени подправки ябълки, дюли, патладжани, чушки и домати.
Арменският хляб лаваш е задължителен за трапезата. Това са много тънки и дълги питки, които се навиват като палачинки, а дължината им достига половин метър. Пекат се като в древността - в глинени печки тонири с цилиндрична форма, закопани в земята. Те се нагряват бързо и налепеният по стените им слой тесто се изпича за минути. Лавашът е много популярен и заради ниската си калоричност. Той е толкова вкусен, че може да се наядете само с него. Арменците много обичат сладкиши. Най-популярни са т. нар. хати - кръгли, сладки питки с различни плънки, и пахлавата, която с ореховата си плънка много прилича на баклава. Истинска наслада предлага алани - сушени кайсии, пълнени със смлени орехи и захар. Не само пресни, но често и сушени се ядат много от плодовете: круши, ябълки, дюли, грозде, сливи, праскови. От гроздов сок се вари добаш - ароматен сироп с тъмно вишнев цвят, който има лечебни свойства. С добаш се прави гъст млечен кисел и в него се топят гирлянди от нанизани на връвчица орехови ядки, които изсушени се съхраняват за зимата. Арменските сладкиши с орехи и много захар или мед напълно описват уникалната култура на страната. Всъщност, независимо дали арменците готвят основното ястие или изкусителните си сладкиши, те казват, че всяка арменска рецепта започва с "вземете пакетче масло". Въпреки сходството с другите източни кухни, арменската си има своя неповторима специфика, индивидуалност и тайни. Арменската кухня се съхранява в различните страни, населявани от арменски общности. Многократно съм била приемана в арменските къщи в сирийския град Хомс, както и от техните сънародници в Бейрут, Ливан. Вкусотиите, с които ме гощаваха, фино се преплитаха с Ориента. Кухнята на българските арменци е по-близка до тази на кореняците в Ереван и земите около великолепната планина Арарат. Арменците в Пловдив са ме гощавали с невероятно вкусен пилаф със стафиди и арменски хрупкави сладки. Независимо къде, арменската софра е забележителна, както и домакините. Днес това са арменците от ресторант "Арарат", който отвори врати на центъра на София. Всички изброени до тук вкусотии можете да опитате при тях. Собственикът на ресторанта Самвел Погосян приготви лично специалитета на заведението, като предостави специално за "Стандарт" рецептата на ястието "Ереван". Освен вкусната национална кухня "Арарат" предлага прекрасни софийски вечери с жива музика - руски романси и арменски песни. Майсторите ще приготвят кулинарни изненади за Деня на независимостта на Армения 21 септември, както и 22 септември - обявяването на независимостта на България. Домакините ще се постараят да направят празниците на нашите два народа незабравимо вкусни.
Бари ахоржак! /Добър апетит/
Специалитет "Ереван"
Продукти:
250 гр пилешко бяло месо, 1 пакетче масло, 1 глава кормид лук, 50 г гъби печурки или манатарки, 20 г орехи, 1-2 червени чушки, 150 г кашкавал, 1 връзка копър
Приготвяне:
Нарязвате пилешкото месо на равни кубчета. Задушавате го в дълбок тиган в разтопеното масло. Постепенно прибавяте гъбите, нарязаните на лентички червени чушки, лука и орехите. В друг съд се приготвя гъбен сос. Когато всичко се задуши добре, се полива с гъбения сос, поръсва се с настърган кашкавал и се слага за 5 минути в загрята фурна. Поднася се върху маруля със зелева или ситно нарязана зелена салата, подправена с лимон и зехтин.
Знаете ли, че...
Армения е първата държава, която приема християнството като официална религия през 301 г.
Кайсията е селектирана за първи път в Армения. В Римската империя дори я наричала арменска слива.
Арменците умеели да правят не само вино, но и бира. В "Анабазис" Ксенофонт описва как на връщане от Персия през Армения гръцките наемници видели местните да пият отвара от ечемик. И днес на арменски "гареджур", тоест бира, означава буквално "ечемичена вода".
Над Ереван се извисява 5000-метровият връх Арарат, на който, според Библията, се е спрял Ноевият ковчег.
В приготвянето на арменските ястия се използват около 300 вида диворастящи треви и цветя, които се употребяват като подправки или дори като основни ястия.
Високопланинското езеро Севан е единственият голям източник на прясна вода в Армения и в цял Кавказ. Севанската скумрия - ишхан, риба от семейството на сьомгите, е характерна само за Армения.
Пържола с круши
Продукти за 4 порции
600 г свинско месо от врат, сол, млян черен пипер, олио, 4 круши, 100 г масло, магданоз, щипка канела, щипка млян карамфил
Време за приготвяне: 1 ч 20 мин
Пържолите се натриват със сол и пипер и се изпържват от двете страни в загрято олио до зачервяване. Крушите се нарязват на едри резени, семената се отстраняват и се изпържват в масло до полуготовност. Нареждат се на дъното на пръстена тавичка, отгоре се слагат пържолите, наръсват се с канелата и карамфила, тавичката се похлупва и се запичат в умерена фурна. Ястието се поднася с тавичката, като се поръсва с нарязан магданоз.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com