Японският лекар Шегеаки Хинохара, който живее до 105 г. дава съвети за дълголетие, пише Блиц.
Той е лекувал е пациенти до последните си дни и бележникът му бил запълнен с планове за половин година напред. Д-р Хинохара е създал своя система за дълголетие, на базата на която са разработени държавните програми в Япония с цел увеличаване продължителността на живот на целия народ. Вижте кои 7 съвета за удължаване на живота и активно дълголетие дава той на своите пациенти.
1. Дълголетниците не са с наднормено тегло. За разлика от младия организъм, хората над 60 нямат нужда от големи количества храна и калории. Човек трябва да става от трапезата преди да е заситен, стомахът да е запълнен само на 70%. В своята диета той наблягал на пълнозърнести храни, зеленчуци, яйца, малко месо, морски продукти и плодове. От млечните продукти предпочитал сиренето, а от обработените – хляба и зехтина.
2. Повече движения, по-малко комфорт. До последния си ден д-р Хинохара ходил пеш по стълбите, като прескачал по 2 стъпала наведнъж, избягвал асансьорите и всичко, което осигурява комфортен живот. Ако не раздвижваме ставите си в напреднала и преклонна възраст, ще ни е все по-неприятно да се движим, предупреждава той. Пък и заседналият начин на живот ни лишава от общуване с други хора, което е крачка към унинието и старческата деменция.
3. Всеки си има свой собствен здравословен начин на живот. Не зацикляйте върху теориите за здравословния начин на живот, защото всеки организъм е различен, дори болестите при хората се лекуват различно, смята Хинохара. Дневният режим също е индивидуален. В едно интервю казва следното: „Хората, които имат интерес към живота, винаги са с добро здраве, дори да не са с идеални вродени особености и темп на живот.
4. Позитивната настройка е основна черта на всички дълголетници. Японският доктор е обичал да се шегува сам над себе си и гледал на света с усмивка. Според него, дори и най-трудната ситуация си има положителните страни, които е важно да забележим. Ето какво казва в едно интервю: „Забелязал съм, че някои се безпокоят от неспокойния и недостатъчен сън нощем. Според мен, недоспиването е по-малкият проблем, по-вредно е именно безпокойството по този повод“. Като цяло, той бил същински оптимист и призовавал всички да опитат този подход.
5. Черпете енергия от любимите занимания, а не само от храната и съня. Тайната на дълголетие и активност на този забележителен човек е в това, че той не си създавал строги правила по дневен график, не се хранел по разписание, не лягал да спи в точно определен час – всичко това усложнява живота и не позволява на човек да се отпусне.
6. Смейте се по-често и не унивайте. Благодарение на смеха, според д-р Хинохара, човек може да се избави от депресия, кашлица, главоболие, простуда и болки в ставите.
7. Открийте смисъла на собствения си живот. Всеки трябва да търси причини за какво живее на този свят, както правят японците. Столетникът отбелязва, че за много хора след излизане в пенсия животът спира и губи смисъл. Защото дните стават скучни и празни, човек губи здраве и сили, затова е важно да открие цел в живота си оттук-нататък. В старостта можете да си поставите за цел да ставате сутрин и да продължавате да се движите по-нататък. Ако престанете да си правите планове, ще е трудно да живеете пълноценно.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com