Има един възможен изход и той е стадният имунитет. В момента най-адекватно от всички се държи Българската православна църква, която остави храмовете отворени, заяви пред Нова телевизия шефът на детското отделение в инфекциозната болница доц. Атанас Мангъров.
В храмовете трябва да отидат тези, които са най-млади и здрави, а тези, които са болни, нека да не ходят, посъветва Мангъров.
„Това е най-адекватно и най-правилното, което може да се направи, за да се спре тази зараза. 70% от хората трябва да я изкарат. Повечето няма и да разберат. Затова е най-добре младите да я преболедуват. Разумните възрастни хора не трябва да ходят“, подчерта той.
Доц. Мангъров уточни, че хората, които са починали са на възраст, с придружаващо сериозно заболяване, те загиват не от вируса, а с вируса.
"Няма повторно заболяване, който го е казал не си е чел учебниците. Пациентът може да отделя вируса, след като човекът вече си е изработил антитела и е оздравял. Това не е ново заразяване, а си е същото. Този феномен се получава при много вирусни инфекции. Ако не се развива имунитет към това заболяване, тогава каква ваксина чакаме“, запита той.
„Целта е въпреки този вирус ние малко по малко да минем към нормален живот. Както е тръгнало, така могат да минат и 20 години“, допълни специалистът.
„Това, което ще се случи на Цветница е малко да се отпуши шлюза, но за младите и силните. Същото нещо би трябвало да се случи и на Великден. След това трябва да се отворят стадионите, за да отидат хората да спортуват. Трябва да се отворят градинките и парковете. Всички започваме да развиваме един Стокхолмски синдром. Трябва да се опитаме да преодолеем това нещо. Следващата стъпка е децата да тръгнат на детски градини и училища. Силно се надявам, че проепидемичването ще стане до 13 май. Тогава би трябвало нещата вече да са приключили и да се върнем към нормален живот“, каза Мангъров.
Той разкри, че ваксина няма да има по-рано от година-две. Дори да се изработи, тя трябва да се изпита, каза още лекарят.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com