Мийте ръцете с вода и сапун, чистете ги с дезинфектант - тези съвети чуваме постоянно напоследък във връзка с борбата с коронавируса. Малко от нас обаче се сещат, че всички тези препарати имат неприятно въздействие върху кожата, а спасението в такъв случай са кремовете за ръце.
Как да спазваме стриктна хигиена и има ли рисковете за кожата, ако не се погрижим за нея - отговаря доц. д-р Жана Казанджиева от Клиниката по кожни и венерически болести на Александровска болница в интервю за Радио София.
"Разбира се, че има рискове. Рискът има едно име и това е контактен дерматит, без значение дали този дерматит ще бъде алергичен, при доста по-малка част от хората или иритативен, т.е. контактен дерматит от дразнене. Трябва обаче да се спазват всички препоръки (за хигиена). Това, което трябва да се прави, е наред с дезинфектанта и сапуна, задължително да има крем за ръце, който да се използва след всяко дезинфекциране на ръцете, независимо дали сте на улицата или вкъщи. Особено при по-възрастните хора кожата изтънява, а особено кожата, която е на гърба на дланите, е изключително уязвима на външно въздействие и неслучайно там първо личи остаряването на кожата", казва д-р Казанджиева.
Специалистката съветва задължителна употреба на крем за ръце, който едновременно овлажнява и омазнява кожата. Ще има обаче и група от хора, които ще направят алергична реакция, за които ще се налага специално лечение. Има и хора, които имат алергия и към ръкавиците. Доц. Казанджиева посочи, че те трябва да употребяват специални ръкавици, които отвътре са с памучно покритие.
"Кожата "помни", че сте й причинили това (миене) и задължително ще реагира на тази честа дезинфекция с изтъняване и нарушаване на нейната защитна функция. Това означава само по-добри грижи за кожата - както се грижим за дезинфекцията, така след това да си спомним, че трябва да се погрижим и за кожата", обяснява специалистът.
Върху кожата се намира естествен микробиом, който се нарушава от допълнителната дезинфекция и затова грижа за нея, е много важна, подчерта доц. Казанджиева. По-често възможно усложнение е екземата или дерматит, която може да засегне до 80 процента от хората, употребяващи тежки дезинфекциращи средства, а около 20 процента може да направят алергична реакция към различните вещества.
Ако промените по кожата на ръцете не преминават, независимо от допълнителните грижи, ще бъде необходимо да се направят тестове за установяване на причинителя на алергията. Доц. Казанджиева посочи, че тези проблеми често засягат медицинските специалисти, които употребяват често дезинфектанти и ръкавици. Ако вече има наличие на кожно заболяване, то може също да се влоши.
"Най-вече хората с атопичен дерматит и предразположение към алергични реакции, защото от раждането си имат суха и чувствителна кожа", посочи д-р Казанджиева.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com