"Общият брой на активните случаи е много по-голям, отколкото беше преди време. Процентът зависи от това колко тестове се правят и по какви поводи се правят. Доскоро се тестваха хора, които отиваха на екскурзия, а сега вече правим повече тестове на хора, които са с оплаквания и симптоми". Това съобщи пред БНР пулмологът д-р Александър Симидчиев. Той подчерта, че промените в цифрите не се дължат на разлика във вируса, а в нашето поведение.
По думите на медика здравната система не е застрашена при сегашното ниво на заразяване, но изтъкна като притеснителен факт високата бройка на заразени медици.
"Колкото и да се спазват мерките и да се носят лични предпазни средства, винаги може да се пропука системата", уточни той и посочи, че не толкова притеснителна бройката на заразените медици, а на боледуващите заради заразата.
Маските, дистанцията и дезинфекцията са мерки, които ако се спазват от обществото, могат да намалят и заразяването с други вируси: "Като общество трябва да носим маски, а не като индивиди, което значи всички да носим маски, защото това не вреди на здравето. Вирусът ни даде прекрасна възможност да мислим като общество, а не като индивиди, но не всички успяват бързо да се променят".
Д-р Симидчиев беше категоричен, че разпространяващите се твърдения, че маските са опасни за здравето не почиват на никакви научни доказателства.
Здравният експерт не препоръча изкуствено стимулиране на имунната система с препарати, дори предупреди, че при силен имунен отговор на организма заболяването протича по-тежко.
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com