Пик на омикрон се очаква до седмица-две. Комбинацията от ковид и грип не е ново явление, но трябва да имаме предвид, че в някои случаи носи риск от по-тежко протичане на заразяването. Това заяви по БТВ доц. Любомира Гломб, завеждаща отдел "Вирусология" в Националния център по заразни и паразитни болести.
Грипна епидемия от вида преди ковид пандемията няма да има. Увеличава се заболеваемостта от грип, но без тестове в НЦЗПБ е трудно да се определи дали в конкретния случай се касае за грип. Той започва рязко, но не винаги това е задължително, каза експертът.
Има починали от омикрон, но той е опасен с това, че заобикаля имунитета, а не с по-голяма заразност. Най-сигурното средство е високият процент ваксинирани - такъв е случаят в Дания,където при население като в България и 40 000 заразени, починалите за ден са едва 17, посочи доц. Гломб.
PCR тестовете улавят най-точно наличието на ковид в начална фаза, докато бързите антигенни тестове понякога дават неверни данни. Ефективността на ваксината се увеличава с 80 процента при поставяне на бустерна доза, бе категорична Любомира Гломб.
Последвайте ни в Google News Showcase за важните новини
Вижте всички актуални новини от Standartnews.com